تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب : 4271

"محمد باقر بهرامی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در باكو در برنامه تحلیل های هفتگی شبكه تلویویزیونی ' آینس 'گفت: امروز عده ای در تلاشند مناسبات كشورهای اسلامی به خصوص ایران و جمهوری آذربایجان را برهم بزنند.

برنامه تحلیل های هفتگی این شبكه معمولا یكشنبه شب، نقطه نظرات مقامات سیاسی وبرخی از كارشناسان در خصوص مسایل مختلف بین المللی را پخش می كند و بازیدكنندگان زیادی دارد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در پاسخ به سوالی مبنی بر، شایعه استفاده از اراضی جمهوری آذربایجان توسط رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران گفت: آمریكا و صهیونیستها با ایجاد جنگ روانی همواره به دنبال فرافكنی مشكلات خود هستند تا به واسطه جنگ روانی، افكار عمومی جهان را منحرف كنند.

به گفته وی ، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دارای پیوندهای تاریخی، فرهنگی و دینی زیادی هستند و ممكن است بین دو كشور همسایه ، مثل اعضای یك خانواده مسایل كوچكی بروز نماید ،اما همه این مسایل قابل حل وفصل است و معتقدیم به لحاظ وجود مناسبات صمیمی بین روسای جمهور دو كشور، مسایل كوچك نمی تواند خللی بر مناسبات دو كشور همسایه داشته باشند.

بهرامی در پاسخ به سوال مجری این برنامه در خصوص حل مناقشه قره باغ اظهارداشت:

ایران به عنوان سومین كشور از همان روزهای نخست ، توسط رییس جمهور وقت در خطبه های نماز جمعه تهران استقلال آذربایجان را به رسمیت شناخت و از آن زمان تاكنون ایران در تمامی مجامع بین المللی از مواضع جمهوری آذربایجان حمایت كرده است.

وی تصریح كرد: ایران كمكهای زیادی را به جمهوری آذربایجان انجام داده است و این سیاست هم در زمان مرحوم 'حیدرعلی اف' و هم پس از انتخاب ' الهام علی اف ' به عنوان رییس جمهوری آذربایجان، ادامه داشته است.

سفیرایران در جمهوری آذربایجان یاد آورشد: بیش از ۱۸ سال است كه جمهوری آذربایجان توسط گروه مینسك برای حل مناقشه قره باغ كوهستانی تلاش می كند، اما متاسفانه گروه مینسك نتوانسته یا نمی خواهد این مساله را حل و فصل كند.

وی اظهارداشت: معتقدیم كه حل همه مناقشات در آسیا و قفقاز جنوبی توسط كشورهای منطقه به نفع آنها است ، زیرا مداخله كشورهای بیگانه ، نتایج معكوسی دارد و حتی در این بین مشكلات جدیدی بروز می كند.

بهرامی افزود: مناقشات منطقه باید توسط كشورهای منطقه از جمله روسیه، تركیه، ایران، جمهوری آذربایجان و حتی ارمنستان حل و فصل شود و اگر برادران آذری برای حل این مناقشه درخواست رسمی از ما داشته باشند جمهوری اسلامی ایران حل این مساله را وظیفه خود دانسته و آن را انجام خواهد داد، زیرا ما مسایل منطقه را مثل مسایل خود ومشكلات جمهوری آذربایجان را نیز مانند مشكلات خود می دانیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تصریح كرد: بدون شك ایران با استفاده از مناسبات همسایگی با ارمنستان به حل عادلانه و صلح آمیز مساله مناقشه قره باغ ، در چارچوب قوانین و موازین بین المللی كمك خواهد كرد.

بهرامی افزود: نگرانی ما از رژیم اشغالگر قدس است زیرا این رژیم از بدو تشكیل تاكنون جز ترور و كشتار كار دیگری انجام نداده است و در هر منطقه ای كه وارد می شود غیر از ایجاد مشكل، كار دیگری نمی كند ما نیز امیدواریم كه مواضع مقامات جمهوری آذربایجان قاطع ومطابق با واقعیت ها باشد واظهارات مقامات باكو نگرانی های ما را كاملا برطرف خواهد كرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در باكو سپس با اشاره به توطئه ها و تهدیدهای غرب علیه ایران نیز گفت: ایران از نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی با تهدیدهای زیادی مواجه شد و با اتكا به قدرت مردمی توانست با ایستادگی در مقابل این تهدیدها و تحریم ها ، تحریمهای غرب را به فرصت تبدیل كند.

سفیر كشورمان در باكو در پاسخ به سوال ' قنیره آتاش آوا ' مجری این برنامه در خصوص راه حل مشكلات كشور سوریه گفت: سرنوشت هر كشوری را ملت آن كشور تعیین می كند و ما نیزطرفدار انجام اصلاحات در سوریه هستیم و این موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در سوریه است و بشار اسد نیز در این راستا اقداماتی را در این كشور آغاز كرده است.

بهرامی تاكید كرد: سوریه در خط مقدم جبهه علیه رژیم صهیونیستی قرار دارد و لذا آنهایی كه با اشغالگری مخالفند باید از دولت سوریه به عنوان كشوری كه در خط مقدم جبهه علیه رژیم صهیونیستی قرار دارد پشتیبانی كنند ، دولت سوریه طرح كوفی آنان را پذیرفته و این طرح می تواند به حل مشكلات سوریه كمك كند./خ

https://ccsi.ir//vdcf.edjiw6d0ygiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه