تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۲
کد مطلب : 4453
بررسی هجوم فرهنگی در «جیمی تاجیکی»

صنعت سینمای گرجستان با همکاری تهیه‌کنندگان روسی و آلمانی فیلم کمدی «جیمی تاجیکی» را تولید می‌کند که حال و هوایی انتقادی نسبت به شرایط فرهنگی جمهوری‌های استقلال یافته از شوروی سابق دارد.
به گزارش خبرگزاری فارس، ایلا واکاسوا این فیلم را براساس فیلم‌نامه‌ای از خودش کارگردانی می‌کند و بنیاد فیلم آلمان از حامیان اصلی تولید آن است.
قصه فیلم در دوران معاصر و سال‌ها پس از فروپاشی شوروی و مستقل شدن جمهوری‌های خودمختار این کشور پهناور از سیاست‌های حزب کمونیست شوروی اتفاق می‌افتد.
کاراکتر اصلی قصه فیلم جوانی علاقمند به فرهنگ غرب است که با دور شدن از فرهنگ بومی و تقلید از ظواهر فرهنگ غرب، قصد دارد تبدیل به یک آدم غربی شود.

دوستان این جوان به او لقب جیمی تاجیکی را داده‌اند و قصه فیلم ناکامی‌ها و مشکلات او را در امید سراب‌گونه پیش روی وی، به تصویر می‌کشد.

ایلا واکاسوا کارگردان فیلم می‌گوید: «حتی فیلم‌های جدی ما هم معمولا لحنی کمدی دارند. با این زبان راحت‌تر می‌شود حرف زد و مطلبی را به تماشاچی منتقل کرد. جامعه ما پس از فروپاشی شوروی با مشکلات زیادی روبرو شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها هجوم فرهنگی بیگانه‌ها بوده است. بخشی از مردم کشور ما هم این فرهنگ‌های وارداتی را به راحتی پذیرفته‌اند.»

این فیلم‌ساز توضیح می‌دهد فیلم او در تلاش است تا با لحن گرم و سرگرم کننده، به بحث درباره تفاوت‌های فرهنگی و ضرورت حفظ فرهنگ ملی و بومی بپردازد.

واکاسوا به این نکته اشاره می‌کند که شرایط فیلم‌سازی در دو دهه اخیر در جمهوری‌های استقلال یافته شوروی سابق بسیار سخت بوده و فیلم‌سازان با بحران سرمایه‌گذاری بر روی محصولات سینمایی روبرو هستند.

«جیمی ناجیکی» این فیلم‌ساز هم با کمک دو بیناد فیلم روسیه و آلمان تهیه می‌شود. این دو بنیاد یک کمک مالی ۲۰ هزار یورویی در اختیار این فیلم می‌گذارند.

بنیاد مشترک فیلم روسیه و آلمان سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و هدف آن کمک به فیلم‌سازان مستقل جمهوری‌های مختلف شوروی سابق است.

این بنیاد طی ماه‌های قبل خبر از ارائه کمک مالی به فیلم‌سازانی مثل آلکساندر سوکورف، آلکسی اوچتیل و باکور باکورادزه برای تولید فیلم‌های جدیدشان داده است.

ایلا واکاسوا کارگردان «جیمی تاجیکی» با این فیلم فعالیت حرفه‌ای فیلم‌سازی خود را آغاز می‌کند. او قبل از این فقط یک فیلم کوتاه ساخته و برای چند فیلم سینمایی هم دستیار کارگردانی کرده است.

مسئولان بنیاد مشترک فیلم روسیه و آلمان پس از مطالعه فیلم‌نامه «جیمی تاجیکی» او و تحسین آن، تصمیم گرفتند کمک کنند تا این فیلم جلوی دوربین برود.

https://ccsi.ir//vdch.mnkt23nkxftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه