پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ , 26 May 2022
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۱۵
کد مطلب : 4066

دولت ترکیه که به انحای مختلف در سالیان اخیر کوشیده است، مواریث فرهنگی ایرانیان را به نام خود در مجامع بین المللی به ثبت برساند، در مورد روز جهانی نوروز دچار تناقض شده است و در این زمینه رویکرد دوگانه در پیش گرفته است.

دولت ترکیه که به انحای مختلف در سالیان اخیر کوشیده است ، میراث فرهنگی ایران را به نام خود در مجامع بین المللی به ثبت برساند ، در مورد روز جهانی نوروز در دچار تناقض شده است .

به گزارش «تابناک »، دو سال پیش و زمانی که تلاش برای تصویب روزی به نام روز جهانی نوروز در سازمان ملل قوت گرفت ، دو کشور ترک زبان آذربایجان و ترکیه ،تلاش کردند نوروز را میراث فرهنگی کهن خود معرفی کنند و در محافل بین المللی از این میراث با شکوه برای خود استفاده کنند .

بر اساس این گزارش ، این در حالی است که دولت ترکیه در داخل کشور خود روز بین المللی نوروز را قبول ندارند و با با نگاهی امنیتی برگزاری مراسم نوروز را تهدیدی امنیتی برای دولت ترکیه تلقی می کنند و از برگزاری جشن های نوروزی توسط مردم جلوگیری به عمل می آورند.

در همین ارتباط ، برخی از مردم ترکیه که به رسم هر ساله در یک روز خاص جشن نوروز را پاس می‌دارند و با حضور خود در خیابان‌ها جشن می‌گیرند، با برخورد خشن پلیس این کشور مواجه می شوند. امسال نیز مقامات ترکیه مانع برگزاری جشن نوروز شدند و اعلام کردند که خارج از مدیریتی که دولت تعیین کرده برگزاری مراسم‌ نوروزی غیرقانونی است.

آنها حتی از روش‌های جدیدی مانند ارسال "اس ام اس" برای اخلال در مراسم نوروزی استفاده کردند. به نقل از احزاب کرد، با ارسال اس ام اس‌هایی گفته می‌شد که این مراسم لغو شده است. اما این اقدام پلیس و دولت ترکیه نتیجه‌ای نداد و مردم در دیاربکر و استانبول مشارکت فعالی داشتند و ویدیوهایی که در این زمینه پخش شد، نشان داد که شرکت مردم بسیار پرشور بوده است».

مقامات ترکیه سال‌هاست به این مسئله نگاه امنیتی دارند و به آن به عنوان یک تهدید نگریسته‌اند. اما طنز ماجرا این است که این مقامات در بهره برداری از میراث کهن نوروز در عرصه بین المللی همچنان فعال هستند و به هر مراسمی که در این زمینه در عرصه بین المللی برگزار شود نه نمی گویند ، اما در داخل کسانی که نوروز را جشن می گیرند ، را سرکوب می کنند !

https://ccsi.ir//vdch.-nkt23nv-ftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

in turk ha kheyli namadan, dame kurhaye irani garm
عضويت در خبرنامه