پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ , 30 Mar 2023
تاریخ انتشار :شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب : 25076
عیادت وزیر خارجه کشورمان از مجروحان حادثه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
وزیر خارجه کشورمان از مجروحان حادثه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان عیادت کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه جمعه از مجروحان حادثه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان که در بیمارستان شهدای تجریش بستری هستند، عیادت کرد و جویای حال عمومی آنان شد.
در ادامه وزیر امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران در خصوص این حادثه گفت: اول از همه تشکر می‌کنم از تلاش های سخت و ثمربخش جناب دکتر علمداری، رئیس محترم بیمارستان و همه همکاران بیمارستان شهدای تجریش. در ساعات اولیه این حادثه همه تلاش خودشان را برای نجات دو نفر از مجروحان سفارت کشور دوست و برادر آذربایجان به عمل آوردند. از ابتدای این حادثه جناب آقای دکتر رئیسی دستوری صادر کردند برای رسیدگی به وضعیت، برای پیگیری قضایی و حقوقی و برای برخورد جدی با تک تک افرادی که احیانا در این مسیر یا قصوری داشتند و یا نیازمند این است که پیگیری های امنیتی، قضایی و امنیتی برای برخورد با مهاجم انجام شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه مهاجم در همان دقایق اولیه توسط عوامل نیروی انتظامی دستگیر شده و از ظهر امروز بازجویی ها ادامه پیدا کرده است.
امیرعبداللهیان با اشاره به گفتگوی تلفنی خود با همتای آذربایجانی گفت: امروز با همکارم جناب آقای جیحون بایرامف، وزیر محترم جمهوری آذربایجان گفتگوی مفصل تلفنی داشتم. در این گفتگو توافق ما بر این شد که جناب آقای سفیر امشب به تهران بازگردند و از نزدیک تیم همکاران من در وزارت امور خارجه، مدیرکل محترم اوراسیا، مدیرکل محترم تشریفات و همه همکارانم تلاش و کمک کنند تا از این مرحله دو طرف بتوانیم به خوبی عبور کنیم. بدون اینکه بهانه ای به دست دشمنان مناسبات خوب دو کشور داده شود.
وی همچنین افزود: همچنین سرویس های امنیتی ما امروز عصر باهم گفتگو داشتند. آخرین وضعیت و یافته ها از فرد مهاجم و انگیزه وی را منعکس کردند. آنچه یافته های ما نشان می‌دهد ضارب صرفا انگیزه شخصی داشته و انگیزه او برمی گردد به وضعیتی که برای همسرش پیش آمده است. درباره اینکه آیا همسرش در آذربایجان به سر می‌برد و ماه ها است که این فرد نتوانسته با همسرش تماس بگیرد، بخش های ذی‌ربط ما در حال پیگیری این موضوع هستند. اما نحوه عملیات از نظر دستگاه های امنیتی و انتظامی ما تعیین کننده این است که این یک عملیات سازماندهی شده و تروریستی نبوده بلکه یک اقدام با انگیزه شخصی بوده است.
وزیر امور خارجه همچنین گفت: آنچه مهم است این است که مشابهه این وضعیت تاکنون در سال های گذشته برای دیپلمات های ما در لندن، عراق و پکن پیش آمده است. هنوز خیلی دور نیست وضعیت مشابهی که برای دیپلمات عالی رتبه روسی در کشور همسایه ما(اشاره به ترکیه)رخ داد.
امیرعبداللهیان در خصوص پیگیری های لازم گفت: ما ضمن اینکه از طریق دستگاه های ذی ربط امنیتی و قضایی بر اساس دستور رئیس جمهور محترم و بر اساس مسئولیتی که ایران نسبت به تامین امنیت اشخاص و اماکن دیپلماتیک در کشور دارد اقدامات لازم و تدابیر مقتضی اندیشیده شده است.
وی افزود: به برادرم جناب آقای جیحون بایرامف تاکید کردم که باید در تماس با یکدیگر و مشورت هایی که داریم مانع این شویم که این اقدام تلخ و شوک آور که هم برای دیپلمات های آذربایجان و کارکنان سفارتشان در تهران و هم خانواده های آنان شرایط سختی را ایجاد کرده، بر وضعیت دیپلمات های جمهوری آذربایجان در تهران و بر وضعیت مناسبات تاثیر سوئی را برجای نگذارد.
وزیر خارجه همچنین ادامه داد: علاوه بر شرایط دیپلماتیک و همچنین امنیتی در حوزه دیپلماسی پارلمانی نیز جناب آقای دکتر نیکزاد، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی که ریاست گروه دوستی پارلمانی دو کشور را برعهده دارند و همچنین جناب آقای دکتر جلال زاده، رئیس محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم از طریق تماس با مقامات پارلمانی و دیپلماتیک سفارت آذربایجان در تهران و هم از طریق تماس های تلفنی برقرار شده تلاش کردند مراتب تسلیت ایران را به نحو مقتضی منعکس کنند.
امیرعبداللهیان اظهار کرد: ما از این مکان و در شرایطی که امروز با سفیر محترم آذربایجان هم همانند دولت و ملت عزیز جمهوری آذربایجان ساعات سختی را پشت سر گذاشتند، مراتب تسلیت عمیق خودمان را به مقامات عالی آذربایجان، به ملت عزیز آذربایجان و به ویژه به خانواده‌ی محترم این دیپلمات عزیزی که که توسط ضارب مورد حمله  قرار گرفت اعلام می‌کنیم و از خدای متعال برای این دیپلمات مسلمان که در راستای مناسبات دو کشور تلاش می‌کردند علو درجات را می‌خواهیم. امیدواریم که خدای متعال بر قلب و روح و روان یکایک بازماندگان این دیپلمات عزیز آرامش را حاکم کند.
وزیر خارجه در آخر در خصوص خبری مبنی بر تخلیه سفارت آذربایجان در روزهای آتی گفت: سفارت و اقامتگاه دیپلمات های آذربایجان در یک مجموعه به هم پیوسته قرار دارد. اتفاقی که امروز رخ داده به هرحال خانواده ها را هم تحت تاثیر قرار داده است.
مناسبات دو کشور در وضعیت طبیعی خودش قرار دارد، اما برای انتقال پیکر دیپلماتی که فوت شده و همچنین بازگرداندن آرامش روانی به محیط کارکنان سفارت، ما در تهران از طریق همکارانمان با آقای سفیر و همچنین خود من با وزیر امور خارجه آذربایجان در تماس هستیم و امیدواریم که بهترین و مناسبت ترین تصمیم اتخاذ شود.
توضیحات رئیس بیمارستان تجریش درباره روند درمان مجروحان حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
علمداری رئیس بیمارستان شهدای تجریش درباره روند درمان مجروحان حادثه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان گفت: از ابتدای ساعت این حادثه همه اساتید مطرح جراحی، بیهوشی و فک و صورت در بیمارستان حضور یافتند. بیمار اول که در بخش بستری است،تحت جراحی ارتوپدی قرار گرفته و حالش خوب است. دومین بیمار گلوله از کتفش خارج شده است و جراحی فک و صورت وی در حال انجام است.
توضیحات سفیر جمهوری آذربایجان در تهران
سفیر جمهوری آذربایجان نیز در نشست خبری برگزار شده در خصوص این حادثه گفت: متاسفانه امروز یک تهاجم به سفارت انجام شد و متاسفانه یک دیپلمات جان باخته و دو نفر دیگر زخمی شدند. بر اساس گفته دکترها حال یکی از کارمندان خوب است و دیگری در حال عمل جراحی است. ان شاءالله بعد از اتمام عمل جراحی گزارش نهایی داده می‌شود. ما انتظار داریم که این حوادث از طرف ایران پیگیری شود و کل عوامل این حادثه شناسایی شوند. ما این حوادث را به عنوان حادثه تروریستی اعلام می‌کنیم. من از وزیر خارجه ایران برای بازدید و تشریف فرمایی تشکر می‌کنم. ما از طرف دکترها انتظار داریم که توجه بیشتری برای سلامت مجروحان داشته باشند. ما منتظر دلایل این حادثه هستیم.
 
  https://ccsi.ir//vdcjmye8.uqeiazsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه