پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ , 30 Mar 2023
تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : 24672

ترکمنستان: وضعیت افغانستان بهبود یافته و بستر اجرای پروژه «تاپی» فراهم شده است

معاون وزیر خارجه ترکمنستان در سفر به هرات اظهارداشت که وضعیت کنونی افغانستان بهبود یافته است بنابراین بستر لازم برای اجرای پروزه خط لوله گا
ترکمنستان: وضعیت افغانستان بهبود یافته و بستر اجرای پروژه «تاپی» فراهم شده است
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «وفا حاجی اف» معاون وزیر خارجه ترکمنستان در راس هیئتی به هرات در غرب افغانستان سفر کرده است و با مقامات اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات دیدار و گفت‌وگو کرده است.
اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات در بیانیه‌ای اعلام کرد که علاوه بر معاون وزیر خارجه‌ ترکمنستان، «محمد مراد امانوف» رئیس اجرایی پروژه‌ خط لوله گاز تاپی و «خواجه عوض اوف» سفیر ترکمنستان نیز به هرات سفر کرده‌اند.
بر اساس این بیانیه، وفا حاجی‌ اوف معاون وزیر خارجه ترکمنستان گفته است که وضعیت امنیتی افغانستان بهبود یافته و بستر برای اجرای پروژه‌ خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند ( تاپی)  فراهم شده است.
وی در هرات اظهارداشت که برنامه ریزی منظم برای توزیع گاز در ولایت هرات و ولایت‌های مسیر پروژه‌ تاپی عملی خواهد شد.
از سوی دیگر، «یونس قاضی‌زاده» رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات نیز گفته است که یک کمیسیون تخصصی برای فراهم‌سازی تسهیلات در مسیر ترانزیت گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند آغاز به کار خواهد کرد تا چالش‌ها و فرصت‌های مسیر تاپی بررسی شود.
وی از هیئت ترکمنستان خواست تا مسائل فنی پروژه‌ تاپی با بخش خصوصی نیز در میان گذاشته شود و از ظرفیت شرکت‌های بخش خصوصی نیز استفاده شود.
به گزارش اطلاعات روز، پس از حاکمیت طالبان، این دومین هیئت ترکمنستان در بخش اجرای پروژه‌ تاپی است که به هرات سفر می‌کند.
مقام‌‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، توافقنامه تاپی را در ماه اسفند 1396 به امضا رساندند اما کار عملی این پروژه تاکنون در افغانستان آغاز نشده است.
 
  https://ccsi.ir//vdcauinu.49ny015kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه