تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۶
کد مطلب : 24536
امیرعبدالهیان: اتفاق نظر فراوانی در موضوعات منطقه‌ای با ترکیه داریم
وزیر خارجه ایران درباره همکاری‌های منطقه‌ای با ترکیه گفت: اتفاق نظر فراوانی با ترکیه داریم.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبدالهیان و مولود چاووش وزرای خارجه ایران و ترکیه امروز دوشنبه پس از دیدار و مذاکره با یکدیگر در نشست خبری حاضر شده و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
امیرعبدالهیان در این نشست با بیان اینکه توافق بر سر اینکه گفتگوهای کارشناسی برای توافق بلند مدت همکاری های تهران و آنکارا را داشتیم، ابراز امیدواری کرد که سند نقشه راه همکاری های دو کشور را  آماده شود.
وی افزود: توافق کردیم که بر سر مفاد نقشه راه همکاری های دو کشور، گفتگوهای دیپلماتیک خود را شروع کنیم و امیدواریم در سفر آتی آقای اردوغان به تهران، این سند در حضور روسای جمهور دو کشور به امضا برسد.
امیرعبدالهیان ادامه داد: در خصوص موضوعات منطقه ای گفتگوهای خوبی داشتیم.
مولود چاووش اوغلو نیز در این نشست با ابراز تاسف و همدردی با ملت و دولت ایران بابت زلزله رخ داده در جنوب کشورمان، اظهار داشت: ما روابط مان را در همه حوزه ها بازبینی کردیم. در عین حال با آقای امیرعبداللهیان درباره آماده سازی برگزاری هفتمین نشست شورای عالی همکاری دو کشور صحبت کردیم.
امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال تسنیم درباره همکاری‌های منطقه ای دو کشور گفت: در موضوعات منطقه‌ای، اتفاق نظر فراوانی داشتیم.
وی افزود: در موضوع لبنان ما تحولات لبنان را با جدیت و نگرانی دنبال می‌کنیم. درباره عراق، ما به طور مشترک اقدام تروریستی علیه نخست وزیر عراق را محکوم می کنیم و امیدواریم که دولت جدید هر چه زودتر در عراق شکل بگیرد. در موضوع افغانستان نیز ما با جدیت تشکیل دولت فراگیر را پیگیری می کنیم. امروز هم نماینده ویژه ایران در کابل خواهد بود. ایران همه طرف‌ها را به تشکیل دولت فراگیر تشویق می کند.
چاووش اوغلو در پاسخ به آناتولی درباره روابط ایران و ترکیه گفت: در ترکیه و ایران دولتهای نتیجه گرایی هستند و برای اینکه شتابی به روابط دو کشور داده شود، اسناد زیادی باید شود و اسنادی که امضا شده بازبینی شوند و نقشه راه را نسبت به آینده مشخص کنم. هر دو طرف دیپلماتهای مجربی را دارند.
وزیر خارجه ترکیه درباره احتمال سفر رئیس‌جمهور ترکیه به ایران گفت: تلاش داریم سفر رئیس‌جمهور (اردوغان) به ایران پیش از پایان سال جاری میلادی انجام شود.
 
  https://ccsi.ir//vdcjmie8.uqextzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه