تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب : 24485
ترکیه: برای برسمیت شناختن طالبان عجله نداریم
وزیر خارجه ترکیه با اظهار اینکه آنکارا عجله‌ای برای برسمیت شناختن طالبان ندارد، گفت: با این حال بین دو کشور تعامل تدریجی وجود دارد.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری پس از نشست کمیته برنامه‌ریزی و بودجه مجلس ملی ترکیه گفت که آنکارا عجله‌ای برای برسمیت شناختن طالبان ندارد، اما با دولت جدید افغانستان تعامل تدریجی دارد.
وی با اظهار اینکه ترکیه نمی‌تواند نسبت به افغانستان بی‌تفاوت باشد، افزود: ما علاوه بر پیوندهای تاریخی و نسب مشترک، در زمینه سرمایه‌گذاری و بسیاری دیگر زمینه‌ها در افغانستان حضور داریم. تروریسم، مهاجرت و تهدیدات مواد مخدر باید از سرچشمه خود حذف شوند و باید از فروپاشی اقتصادی و وقوع بحران انسانی در افغانستان جلوگیری شود.
چاووش اوغلو با اشاره به اینکه اگر بحران در جایی که قرار دارد مدیریت نشود، پیامدهای آن مستقیماً همه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: به همین دلایل ما تعامل تدریجی با طالبان، حمایت در مسائل بشردوستانه و دیپلماسی فعال در عرصه بین‌المللی را دنبال می‌کنیم. جامعه جهانی به طور کلی سیاست تعامل تدریجی با طالبان را دنبال می‌کند، ما نیز عجله‌ای نداریم.
به گزارش «دیلی صباح»، وزیر خارجه ترکیه با اشاره به دیدار اخیرش با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان تصریح کرد به رسمیت شناختن طالبان و تعامل با آن‌ها دو موضوع کاملاً متفاوت هستند.
وی افزود که در دیدار با متقی بر ضرورت ایجاد دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرده و انتظارات خود را در مورد امنیت فرودگاه کابل بیان نموده است.
  https://ccsi.ir//vdccp0qi.2bq048laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه