تاریخ انتشار :پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۶
کد مطلب : 24406
سخنگوی کاخ کرملین با سازنده توصیف کردن گفت‌وگوهای رؤسای جمهور ترکیه و روسیه، گفت دو طرف بر پایبندی خود به توافق‌های قبلی درخصوص ادلب و همچنین تأمین سامانه‌های پدافندی اس-۴۰۰ تاکید کردند.
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه) به بیان جزئیاتی درباره دیدار «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در سوچی پرداخت.
پسکوف طی نشست خبری در کرملین با بیان اینکه مذاکرات پوتین و اردوغان «سازنده و به‌«موقع»‌ بود، گفت: «پوتین و اردوغان در مورد همکاری‌های نظامی و تامین سامانه پدافندی اس-۴۰۰ و امکان تولید برخی قطعات در خاک ترکیه گفت‌وگو کردند».
به نوشته وبگاه شبکه «ریانووستی»، وی در ادامه با بیان اینکه رؤسای جمهور روسیه و ترکیه درباره تدارکات اعزام فضانورد ترکیه‌ای به فضا صحبت کردند، از توافق آنها برای ملاقات مجدد قبل از پایان سال در صورت مساعد بودن شرایط همه‌گیری کرونا خبر داد.
سخنگوی کرملین درباره دیگر موضوعات مورد بحث دو طرف توضیح داد: «پوتین و اردوغان درباره وضعیت سوریه گفت‌وگو کردند و پایبندی خود به توافق‌های قبلی درباره سوریه و لزوم خروج تروریست‌ها از ادلب را اعلام کردند».
او همچنین گفت رؤسای جمهور ترکیه و روسیه مباحثات عمیقی درباره سوریه، وضعیت افغانستان و آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی انجام دادند.
بر اساس این گزارش، پسکوف همچنین افزود: «پوتین و اردوغان با اشاره به اقدام آمریکا در کنار گذاشتن ترکیه از برنامه جنگنده‌های اف-۳۵، درباره همکاری در زمینه حمل‌و‌نقل هوایی گفت‌وگو کردند».
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، این مقام روس در بخش دیگری از صحبت‌هایش نیز گفت که مکان شورای عالی دولتی با مشارکت پوتین و اردوغان هنوز مورد توافق قرار نگرفته است.
روز گذشته بود که رؤسای جمهور ترکیه و روسیه طی دیدار در شهر سوچی، ضمن تاکید بر لزوم تقویت روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف، همکاری‌های دوجانبه برای حل بحران‌های منطقه‌ای را مهم برشمردند.

منبع: خبرگزاری فارس https://ccsi.ir//vdcfvjd0.w6djxagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه