تاریخ انتشار :پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۹
کد مطلب : 24405
علی علیزاده سفیر جدید جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران ٨ مهر ماه ١۴٠٠، در شروع ماموریت خود در کشورمان با دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد.
در جریان تقدیم رونوشت استوار نامه سفیر جدید جمهوری آذربایجان در کشورمان، دکتر امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، ضمن آروزی موفقیت برای سفیر در دوران ماموریتش در تهران و همچنین تاکید بر اهمیت روابط فی‌مابین در چارچوب روابط همسایگی، از برخوردهای نامناسب اخیر نیروهای مرزبانی جمهوری آذربایجان با رانندگان کامیونهای ایرانی و بازداشت دو نفر از آنها، ابراز نارضایتی کرد و اظهارات منفی اخیر از سوی جمهوری آذربایجان را تعجب آور و تاسف برانگیز خواند.
دکتر امیر عبداللهیان انجام رزمایش نظامی از سوی کشورها در داخل اراضی خود را در چارچوب حق حاکمیت ملی دانست و با اشاره به تحرکات رژیم صهیونیستی در کنار مرزهای مشترک کشورمان تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران حضور و فعالیت رژیم صهیونیستی علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه هر اقدامی‌که لازم باشد انجام می‌دهد.
سفیر جدید جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار داشتن روابط خوب و عمیق کشور متبوعش با جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور همسایه و عزیز برای جمهوری آذربایجان حائز اهمیت دانست و ابراز امیدواری کرد وقایع اخیر از طریق رایزنیهای بین مقامات دوکشور بزودی حل و فصل شود.
علی علیزاده به عنوان سفیر این کشور همسایه در جمهوری اسلامی ایران و نماینده دائم نزد سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) مستقر در تهران شد. علی زاده پیش از این سفیر جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی پاکستان و قبل از آن سرکنسول این کشور در تبریز بود.
به گزارش بنياد مطالعات قفقاز سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز پیش از این ضمن ابراز تعجب از اظهارات علی‌اف، تصریح کرد: حضور هر چند نمایشی رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای‌مان را تحمل نمی‌کنیم.
گفتنی است الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در واکنش به برگزاری رزمایش ایران عنوان کرد که برای ما سوال است که چرا اکنون و چرا در مرز ما چنین رزمایشی صورت می‌گیرد.
علی‌اف همچنین اتهامات بی اساسی را علیه ایران مطرح کرد و گفت: اولین بار نیست کامیون‌های ایران به طور غیرقانونی به منطقه قره باغ می روند، این اتفاق در دوره اشغال نیز بارها رخ داده بود. https://ccsi.ir//vdcene8w.jh8e7i9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه