تاریخ انتشار :يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب : 24397
لاوروف: اقدامات مخرب آمریکا باعث شکاف جامعه جهانی می‌شود
وزیر امور خارجه روسیه ابراز عقیده کرد، پیشنهاد آمریکا برای برگزاری نشست سران "کشورهای دموکراتیک" گامی در جهت ایجاد شکاف در جامعه جهانی و تقسیم آن به کشورهای "خوب" و "بد"، آنهم بر اساس تعیین واشنگتن خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی شب گذشته خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که نظریه دولت آمریکا در خصوص برگزاری نشست سران "کشورهای دموکراتیک" به منزله اعلان "جنگ صلیبی" علیه کشورهای مخالف است و می‌تواند به شکاف جدی در جامعه جهانی منجر شود.
لاوروف گفت: «نمونه بارز اقدامات غیرسازنده، نظریه دولت آمریکا درباره "نشست سران کشورهای دموکرات" است که مسلماً شرکت کنندگان در آن را خود مقامات واشنگتن تعیین خواهند کرد و این حق را برای خود قائلند که سطح مطابقت کشورهای مختلف با استانداردهای دموکراسی را مشخص کنند. واقعیت این است که چنین ابتکارعملی کاملاً مطابق با روح حاکم بر دوران جنگ سرد بوده و اعلان یک "جنگ صلیبی" علیه مخالفان ایالات متحده است. ضمن اینکه این خط مشی با توجه به اظهارات "جو بایدن" رئیس جمهوری آمریکا درباره اینکه ایالات متحده قصد تقسیم جهان بین دو بلوک مخالف را ندارد، مغایرت دارد و برگزاری چنین نشستی، گامی در جهت ایجاد شکاف در جامعه جهانی و تقسیم آن به کشورهای "خوب" و "بد" خواهد بود.»
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: «علاوه بر این، کشورهای غربی با چنین ابتکارعمل‌هایی سعی می‌کنند تا مباحثات پیرامون مشکلات کلیدی در جهان را در ترکیب‌هایی بین خود حفظ کنند تا دیدگاه کشورهایی که دیدگاهشان متفاوت با آنهاست، مطرح و شنیده نشود.»
وی این نکته را مورد توجه قرار داد که مقامات واشنگتن با اعلام اولویت‌های دموکراتیک در روابطشان با شرکای خود، در حقیقت منحصراً نگرانی‌های داخلی خود را مورد بررسی قرار می‌دهند.
روسیه به تلاش برای بهبود روابط ایران و کشورهای عربی ادامه می‌دهد
سرگئی لاوروف در بخش دیگری از سخنرانی خود اعلام کرد که طرف روسی به تلاش خود برای کمک به عادی سازی روابط بین جمهوری اسلامی ایران و همسایگانش عرب این کشور ادامه خواهد داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی خارجی روسیه گفت: «مقامات مسکو قصد دارند در عادی سازی روابط ایران و کشورهای عربی سهم داشته باشند. در همین راستا، به همراه دیگر شرکای خود سعی داریم به تحقق کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای دست پیدا کنیم.»
به گفته وی، طرف آمریکایی در مذاکرات پیرامون احیای برجام با دادن تضمین کتبی درباره عدم خروج دولت‌های بعدی از این توافقنامه خودداری می‌کند.
لاوروف تأکید کرد که برای تثبیت درازمدت اوضاع در منطقه خلیج فارس به رویکردی جامع نیاز است و دکترین پیشنهادی روسیه در زمینه تأمین امنیت جمعی در این منطقه هم دقیقاً در این راستاست که اخیراً هم بعنوان یک سند رسمی در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده است.
وی همچنین یادآور شد که روسیه از علاقه‌مندی کره شمالی برای عادی شدن روابطش با جمهوری کره جنوبی آگاه است و مقامات مسکو همواره از برقراری گفتگوهای دوجانبه بین این دو کشور حمایت کرده، در حالی‌که چنین روند اوضاعی همیشه مطلوب مقامات واشنگتن نبوده و دولت قبلی آمریکا سعی داشت تا روند اوضاع تنها تحت کنترل آنها قرار داشته باشد. طرف روسی امیدوار است دولت جو بایدن برخوردی سازنده در این خصوص داشته باشد و از تماس‌های عادی بین مقامات پیونگ یانگ و سئول حمایت کند.
غربی‌ها حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خویش را فراموش می‌کنند  
 وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که کشورهای غربی حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خویش را هر کجا که این مسئله با منافع ژئوپلیتیکی آنها مطابقت نداشته باشد، فراموش می‌کنند. غربی‌ها در این زمینه بر اساس استانداردهای دوگانه عمل کرده و در این راستا حتی قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کنند و نمونه بارز این برخورد، تفاوت دیدگاه آنها در حمایت از اعلام استقلال کوزوو، حتی بدون برگزاری هر نوع همه پرسی و مخالفت با انتخاب قانونی مردم شبه جزیره کریمه برای پیوستن به ترکیب روسیه است که دقیقاً بر اساس قوانین بین المللی از اوکراین جدا شدند.
روسیه به تحریم‌های کشورهای غربی عادت کرده و درباره آنها مذاکره نمی‌کند
سرگئی لاوروف در بخش دیگری از سخنانش درباره تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تعدادی از شهروندان روسی، تأکید کرد که روسیه هرگز از کشورهای غربی نخواهد خواست تا تحریم‌های ضدروسی را لغو کنند و مقامات مسکو با چنین "مانورهایی از سوی آمریکا" عادت دارند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اتحاد سه‌جانبه آکوس (بین ایالات متحده، استرالیا و انگلیس) را واکنشی به تمایل اتحادیه اروپا برای خودمختاری با توجه به خروج شتاب زده از افغانستان نامید و افزود: «بدین ترتیب اعمال "نظم مبتنی بر قانون" به جای رعایت بدون قید و شرط ضوابط حقوق بین المللی، نسخه‌های خطرناکی برای سیاست بلوکی ایجاد شده بین گروه‌های کشورهای غربی را مطرح کرده است که تنها با هدف ایجاد نظم جهانی مورد نظر آنها اجرا می‌شود.»  
به گفته وی، روسیه خواستار تطابق شورای امنیت سازمان ملل با واقعیت‌های سیاسی جهان کنونی و گسترش ترکیب آن با عضویت کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است. لاوروف افزود: «وقت آن رسیده تا از عواقب خطرناک خط مشی‌هایی که به معماری مرکزمحوری سازمان ملل آسیب رسانده، درس عبرت گرفت و بر اساس واقعیت‌های جهان امروز عمل کرد.»
 
  https://ccsi.ir//vdcefx8w.jh8eoi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه