تاریخ انتشار :شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب : 24391
رایزنی لاوروف و گوترش درباره اوضاع افغانستان، اوکراین، سوریه و لیبی
وزیر امور خارجه روسیه علاوه بر دیدار و گفت‌وگو با دبیرکل سازمان ملل در نیویورک، در نشستی با وزیران اعضای شورای همکاری‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دکترین امنیت جمعی پیشنهادی مسکو برای این منطقه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه و "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد اوایل بامداد امروز (شنبه) در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار و روند اوضاع در افغانستان، اوکراین، سوریه و لیبی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.   
طبق اطلاعات منتشره در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه، لاوروف و گوترش روند توسعه همکاری‌های روسیه و سازمان ملل در طیف وسیعی از مسائل بین المللی را بررسی کرده و در خصوص آخرین رویدادها در افغانستان، اوکراین، سوریه و لیبی تبادل نظر کردند.
سرگئی لاوروف همچنین در نشستی با حضور وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس شرکت کرد. طرفین بطور مفصل درباره مسائل و مشکلات مهم در منطقه خاورمیانه تبادل نظر کرده و همچنین دکترین به روز رسانی شده و پیشنهادی روسیه برای تأمین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس را بررسی کردند.
وزرای خارجه روسیه و کشورهای عضو شورای همکاری‌های کشورهای عرب منطقه خلیج فارس بر اهمیت تقویت هماهنگی اقدامات متقابل با هدف تثبیت اوضاع و کاهش وخامت اوضاع در این منطقه مهم و راهبردی جهان که جایگزین دیگری ندارد، تأکید کردند.
علاوه بر این، طرفین درباره وضعیت کنونی و دورنمای توسعه روابط روسیه با کشورهای عرب منطقه خلیج فارس نیز گفتگو کردند. سرگئی لاوروف ابراز عقیده کرد که روابط روسیه و اعضای این سازمان مهم منطقه‌ای در عرصه‌های مختلف با موفقیت در حال توسعه است و این مسئله در جهت منافع ملی همه طرفین خواهد بود.
نشست قبلی وزرای خارجه روسیه و کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، عمان، کویت و قطر یک سال قبل و بصورت کنفرانس ویدئویی برگزار شده بود.
وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه نیز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با "جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرده بود. طرفین در خصوص ادامه همکاری‌های روسیه و اتحادیه اروپا در مبارزه با چالش‌های امنیتی، از جمله روند اوضاع در افغانستان، لیبی و منطقه خاورمیانه و همچنین امکان احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران تبادل نظر کردند.
 
  https://ccsi.ir//vdcizpar.t1a532bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه