تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۱
کد مطلب : 24363
انتقاد روسیه از نادرستی اطلاعات گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره ناوالنی
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه عدم تطابق با واقعیات ادعای مطرح شده در پیش‌نویس گزارش سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی درباره ماجرای مسمومیت "آلکسی ناوالنی" را مورد توجه قرار داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه عدم تطابق با واقعیات در پیش‌نویس گزارش سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در خصوص وضعیت تسلیحات شیمیایی در سال 2020 که در آن اشاره‌ای هم به حادثه رخ داده برای "آلکسی ناوالنی" وبلاگ نویس روس شده، را مورد یادآوری قرار داد. به گفته وی، به‌خصوص در این سند اشاره شده که دبیرخانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به درخواست آلمان در تاریخ 20 آگوست سال گذشته (میلادی) گروهی را برای "ارائه کمک‌های فنی لازم در رابطه با مشکوک بودن به مسموم شدن این شهروند روس" اعزام کرده است.
زاخارووا با اشاره به این ادعا، توضیح داد: «در تاریخ 20 آگوست سال 2020 آلکسی ناوالنی تازه در آن زمان از شهر تومسک به اومسک پرواز کرده بود، گروه فنی این سازمان از قبل برای ارائه کمک‌های فنی در رابطه با احتمال مسموم شدن وی با سلاح شیمیایی اعزام شده بود.»
سخنگوی وزارت خارجه روسیه این نکته را نیز مورد توجه قرار داد: «دولت آلمان می‌بایست اطلاعاتی در اختیار داشته باشد تا حتی برای نتیجه گیری اولیه به سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی رجوع کند. در حالی‌که این گروه دقیقاً در همان روز اعزام شده بود و این به معنای آن است که چنین درخواستی میبایست از قبل ارسال شده باشد، یعنی حتی قبل از آنکه ناوالنی از هتل محل اقامت خود به سمت فرودگاه عزیمت کرده باشد. ماجرا این است. بدین ترتیب، همتایان غربی، دست در دست ناوالنی، دوستانه با داستان‌سرایی خود درباره مسموم شدن وی با سلاح شیمیایی، به قعر سقوط کرده‌اند.»
زاخارووا همچنین یادآور شد: «زمانی که دیپلمات‌های روسی در نشست بررسی گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با حضور نمایندگان کشورهای عضو، از دبیرکل در خصوص این مسئله توضیح خواستند، او نتوانست پاسخی بدهد. نماینده آلمان به کمک او آمده و مدعی شد که گویا صحبت بر سر اشتباه پیش آمده در متن پیش‌نویس است و بعداً توضیح داد که در تاریخ 20 آگوست آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار داشته و اعلام آمادگی کرده که برلین حاضر است به ناوالنی کمک پزشکی لازم را ارائه دهد. و آنها همچنان سعی دارند تا ما را در رابطه با این دروغ متقاعد کنند!»  
وزارت امور خارجه روسیه پیش از این اعلام کرده بود که طرف آلمانی هنوز هیچ پاسخ درست و متقاعد کننده‌ای به هشت درخواست رسمی دادستانی کل روسیه در خصوص پرونده ناوالنی در رابطه با ادعای تحقیقات پیرامون قضیه مسمومیت وی نداده است
 
  https://ccsi.ir//vdchxxni.23nk-dftt2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه