تاریخ انتشار :جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۶
کد مطلب : 22020
وزارت دفاع روسیه چهارشنبه 8 آبان 1398 اعلام کرد که برای اولین بار، پیشرفته‌ترین زیردریایی اتمی این کشور آزمایش شده است و از این زیردریایی، یک موشک بالستیک قاره پیمای «بولاوا» شلیک شده و به هدف خود هزاران کیلومتر دورتر در شبه‌جزیره کامچاتکا اصابت کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، محل انجام این آزمایش، دریای سفید واقع در شمال‌غرب روسیه بوده و در زمانی انجام شده که در پی فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، جهان نگران آغاز یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای دیگر میان دولت‌هاست.
این زیردریایی پیشرفته «بوری-آ» که «شاهزاده ولادیمیر» (Knyaz Vladimir) نام گرفته است، اولین زیردریایی به روز شدۀ مدل 955A محسوب می‌شود.
بنا بر اعلام الکساندر مویسف فرمانده این عملیات، قرار است این زیردریایی تا پایان سال جاری میلادی و پس از آنکه تمام آزمایش‌ها از جمله آزمایش اسلحه‌های آن تمام شد، وارد ناوگان دریایی شمال روسیه شود.
برنامۀ کنترل تسلیحات هسته‌ای جهانی که در دوران جنگ سرد با عقد پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» میان ایالات متحده و روسیه شکل گرفته بود، با خروج آمریکا به رهبری دونالد ترامپ در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی فروپاشید و به این ترتیب رقابتی نامحدود در موضوع ساخت و گسترش موشک‌های میان‌برد در میان کشورهای قدرتمند جهان از جمله چین به وجود آمد.
https://ccsi.ir//vdcfxxd0.w6d00agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه