تاریخ انتشار :جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۰
کد مطلب : 22018
رئیس اتاق ایران گفت: پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا، ظرفیت توسعه روابط اقتصادی را فراهم می کند اما به موازات رشد این ظرفیت ها، باید زیرساخت ها نیز فراهم شوند
به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، غلامحسین شافعی در هفتادمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با اشاره به چالش ها و فرصت های اوراسیا گفت: در نشستی که با رئیس جمهوری کشورمان داشتیم، این نکته را مطرح کردیم که اگر تعاملات ایران با کشورهای اوراسیا به رشد مثلا 10برابری ظرفیت مبادلات بیانجامد، حمل کالاهای صادراتی با چه زیرساختی انجام خواهد گرفت؟ بپذیریم که قواره امکانات ما در حوزه حمل و نقل ریلی و ناوگان حمل سردخانه‌ای به میزان پاسخگویی برای ظرفیت های آتی نیست.
وی ادامه داد: در همان جلسه وزیر راه توضیحات امیدوارکننده‌ای در این خصوص ارائه کرد، به استناد آنچه عنوان شد، بهسازی و نوسازی و همچنین توسعه حمل و نقل ریلی از برنامه‌های دولت در مسیر اجرای برنامه ششم توسعه خواهد بود که با فعال شدن کارخانه‌های واگن‌سازی زنجان و پارس شرایط برای این منظور فراهم می آید.
شافعی با ذکر این نکته که بخشی از مشکلات حمل و نقل ریلی ما مربوط به کشورهای مقصد است، یادآور شد: در حال حاضر اگر قرار باشد کالایی از طریق مسیر ریلی مشهد به کشورهای آسیای میانه برود، به واسطه مسائلی که در طول مسیر و به ویژه در آن سوی مرز وجود دارد، این انتقال با میانگین سرعت حدود 10 تا 12 کیلومتر انجام می گیرد که بسیار کم می باشد و باید در این رابطه تدبیری اندیشیده شود. تاکید داریم که شماری از اشکالات باید از جانب طرف مقابل پیگیری و حل و فصل شود و برای همین منظور مقرر است تا کمیسیون مشترکی با کشورهای مقصد، این موضوع به بحث گذاشته شود.
رئیس اتاق ایران خاطر نشان کرد: علاوه بر آن، با پیگیری های به عمل آمده از سوی اتاق ایران، امیدواریم اولین دفتر تجارت ملی ایران، طی 2 ماه آینده در روسیه کار خود را آغاز کند. دفتر مذکور، حمایت کامل دولت را خواهد داشت و گشایش آن می‌توان تاثیر فراوانی برای آینده روابط ما و کشورهای منطقه داشته باشد.
شافعی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های کشور در حوزه پیوستن به جاده ابریشم خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی جاده ابریشم با 67 عضو مشغول فعالیت است و نخستین اجلاس آن نیز در آبان امسال به میزبانی کشور چین برگزار خواهد شد. خوشبختانه موضوعات خوبی نیز در دستور کار این نشست قرار دارد که امیدواریم به ثمرات ارزشمندی بیانجامد. https://ccsi.ir//vdcc4xqi.2bqis8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه