تاریخ انتشار :پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۸
کد مطلب : 21442
تهران - ایرنا - نخستین گروه از شش هزار زائر تاجیکستان که قرار است برای حج تمتع امسال اعزام شوند پایتخت تاجیکستان را به سمت شهر جده عربستان ترک کردند.

به گزارش روز پنجشنبه رسانه های تاجیکستان، گروه ۱۶۰ نفره از حجاج که برخی ۲۰ سال و برخی دیگر یک سال انتظار این لحظه می کشیدند، با لباس های یکرنگ آبی و سفید، توسط هواپیمای شرکت "سامان ایر" به عربستان سعودی پرواز کردند.
سال جاری سفر زایران کعبه ۱۸۰۰ سامانی (حدود ۸۰۰ هزار تومان) افزایش داشته است.
«عبدالعزیز بن محمد البادی»، سفیر عربستان سعودی در تاجیکستان در مراسم بدرقه زائران گفت: «هر ساله در این فصل بیش از ۲ میلیون نفر وارد عربستان سعودی می ‌شوند. خدمتگزاری به زائران خانه خدا برای ما بسیار با ارزش است.»
به گفته مسئولین، سال جاری شرکت های هواپیمایی داخلی زائران تاجیک را به جده می ‌برد؛ قرار است شرکت "تاجیک ایر" هم در انتقال زایران مشارکت داشته باشد.
حج  یکی از مهم‌ترین فروع دین اسلام است هر ساله با وجود گرانتر شدن مخارج آن، صف متقاضیان زیارت کعبه همواره در حال افزایش است. اکثر زائران برای این سفر مهم تمام عمر پول پس انداز کرده، برخی دیگر با یاری فرزندانشان به این آرزوی خود می‌رسند.
طبق مقررات از چهار سال پیش تا کنون، دولت تاجیکستان سفر حج را برای شهروندان زیر ۴۰ سال خود ممنوع کرده است. در بهار گذشته مقامات کمیته دین تاجیکستان اعلام کرده بودند که تنها افراد بالای ۳۵ سال اجازه زیارت اماکن مقدس مسلمانان را دارند.
 دولت تاجیکستان می‌گوید هدف از این اقدام فراهم کردن امکان زیارت خانه خدا برای داوطلبان کهنسال‌ تری است که سال‌های طولانی در انتظار رسیدن فرصت سفر حج نوبت هستند.
اوایل ماه ژوئیه (تیرماه) سال جاری میلادی، «صادق الغریانی»، مفتی لیبی، تشرف به حج واجب و عمره بیش از یک بار را جایز ندانست خواستار تحریم حج ۲۰۱۹ شد.
اما  به گفته عالمان دینی، این باور از نگاه دین اسلام غلط است، هیچ بنده ‌ای نمی ‌تواند دستور خداوند را تغییر دهد. و برای افرادی که در توان دارند واجب است که مراسم حج را به جا بیاورند.
در مجموع، امسال از تاجیکستان حدود شش هزار نفر به حج می‌روند. قرار است پرواز زائران تا اوایل ماه آگوست از طریق دوشنبه، سغد و کولاب انجام شود. https://ccsi.ir//vdcci0qi.2bqs08laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه