تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۷
کد مطلب : 20921
کارشناس سیاسی روسیه با بررسی و تحلیل مواضع فعلی چین در آسیای مرکزی، از ساخت پایگاه نظامی این کشور در منطقه طی 5 سال آینده خبر داد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک؛ «دمیتری جیلاباف» کارشناس مسائل سیاسی روسیه و شرق شناس با اشاره به برنامه چین در آسیای مرکزی گفت: در صورت ثبات در منطقه «سین کیانگ اویغور» چین طی 5 سال آتی در آسیای مرکزی پایگاه نظامی ایجاد می کند.
وی با اشاره به تشدید چین هراسی در منطقه گفت: جنگ اطلاعاتی ضدچینی که توسط رسانه‌های غربی راه‌اندازی شده تا حدودی به اهداف خود رسیده به نحوی که در تمام کشورهای آسیای مرکزی احساسات ضدچینی به طور جدی تقویت شده و به زودی موج دوم چنین حملات اطلاعاتی آغاز خواهد شد.
این کارشناس با اشاره به اینکه در حال حاضر در فضای اطلاعاتی تعداد پیام‌ها درباره تحولات در منطقه «سین کیانگ اویغور» کاهش یافته اظهار داشت: این بخشی از برنامه غرب است که در صورت ادامه گسترش اطلاعات درباره دشوار بودن زندگی ساکنان آن منطقه مخاطب از اینگونه پیام‌ها خسته خواهد شد بنابر این برای موفقیت جنگ اطلاعاتی توقف موقت لازم است.
جیلاباف گفت: به عنوان مثل در جنگ اطلاعاتی علیه روسیه این حادثه رخ داد که فضای اطلاعاتی آن قدر با پیام‌ها درباره اوکراین و سوریه پر شد که مخاطب دیگر علاقه برای بررسی این موضوع ندارد زیرا پس از توقف جنگ اطلاعاتی ضدچین در آسیای مرکزی، قدرت جدیدی بروز می‌کند.
این شرق‌شناس با اشاره به اینکه در فضای اطلاعاتی آسیای مرکزی تعداد پیام‌ها درباره پروژه‌های موفق چین نیز کاهش یافته تصریح کرد: در منطقه سه بازیگر اصلی از جمله آمریکا، چین و روسیه قرار دارند که چین در واکنش به عملیات رسانه‌های غربی تصمیم به کاهش فعالیت در فضای مجازی گرفته است. در حال حاضر هرگونه پیام‌ درباره چین در آسیای مرکزی حتی اجرای پروژه‌های توسعه‌ای به عنوان اقدامات خصمانه قلمداد می‌شود.
وی گفت: به نوبه خود روسیه نیز در دستاوردهای چین در آسیای مرکزی بیشتر نقض منافع ملی را می‌بیند و در رسانه‌های روس زبان اقدامات پکن در این منطقه کم ذکر می‌شود ضمن آنکه تمام بازیگران مذکور در حال حاضر تصمیم به توقف موقت این قبیل اقدامت گرفته‌اند.
این کارشناس تصریح کرد: چین هم ابزارهای مختلف برای آوردن فشار به مخالفان خود را دارد و به عنوان مثل در صورت نشر مجدد اطلاعات درباره تحولات در منطقه سین کیانگ، پکن صدور روادید برای کشورهای منطقه را سختگیرانه می‌کندن
این شرق‌شناس روس با اشاره  به پروژه «یک کمربند یک جاده» گفت: در مرحله نخست هدف اصلی این پروژه ایجاد مسیرهای تجاری به اروپا است که با توجه به مواضع برخی کشورهای اروپایی این ابتکار چین در حال حاضر به دستاوردهای زیادی نرسیده است.
وی ادامه داد: در چارچوب پروژه مذکور کشورهای آسیای مرکزی قلمروی ترانزیتی هستند.
این کارشناس تصریح کرد: چین در فضای پساشوری یک بازیگر بی نظیر است اما نکات منفی حضور پکن در منطقه بیشتر از نکات مثبت است.
جیلاباف در پاسخ به سؤالی در مورد ساخت پایگاه‌های نظامی چین در آسیای مرکزی گفت: چین حتما برای ساخت پایگاه‌های نظامی در آسیای مرکزی تلاش می‌کند و در صورت حفظ وضعیت ثبات در منطقه سین کیانگ اویغور، این اقدام طی 5 سال آتی انجام می‌گیرد و پکن ابزارهای جدیدی برای دفاع از منافع خود در منطقه را ایجاد خواهد کرد. https://ccsi.ir//vdcdfn0x.yt0zx6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه