تاریخ انتشار :جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۱
کد مطلب : 19467
چین اعلام کرد، برای بررسی و رسیدگی به منازعات تجاری و سرمایه گذاری در حوزه «جاده ابریشم نوین» دادگاه های بین المللی تشکیل می دهد
به گزارش روز جمعه ایرنا، دادگاه های جاده ابریشم «موسسات قضایی بین المللی» محسوب می شوند و حقوق بین المللی بر آنها حاکم خواهد بود.
دادستانی عالی خلق چین اولین دادگاه بین المللی تجاری را در شهر 'شن جن' در استان 'گوانگ دونگ' در جنوب این کشور ایجاد می کند که دعاوی «راه ابریشم دریایی» قرن بیست و یکم در آنها مطرح خواهد شد.
دومین دادگاه هم در شهر 'شی آن' مرکز استان 'شاآنشی' در شمال غرب این کشور برای رسیدگی به «منازعات تجاری و سرمایه گذاری جاده ابریشم زمینی» تشکیل خواهد شد.
برخی از شرکت های تجاری از چین و کشورهای دیگر پیش از این اعلام کرده بودند به دنبال اجرای طرح های تجاری و سرمایه گذاری در نقاط مختلف جهان بخصوص در آسیای مرکزی و آفریقا منازعاتی به وجود می آید که لازم است از طریق مراجع قضایی بین المللی به آنها رسیدگی شود.
از زمانی که طرح جاده ابریشم نوین از سوی رییس جمهوری خلق چین در سال 2013 میلادی مطرح شد تحولات اقتصادی فراوانی در منطقه رخ داده است که از لحاظ آماری هم می توان آن را مورد توجه قرار داد.
در ابتدای امر چین اعلام کرد که برای پیشبرد این برنامه صندوقی به ارزش 40 میلیارد دلار اختصاص داده است از آن زمان به این طرف، ارزش تبادلات تجاری چین با کشورهای حوزه راه ابریشم به افزون بر سه هزار میلیارد دلار رسیده است.
گزارش های آماری رسمی نشان می دهد که قرار است طرح های اقتصادی تازه ای نیز در این ارتباط برای سرمایه گذاری به ارزش 305 میلیارد دلار اعلام شود.
چین برای این منظور از سال 2013 میلادی تاکنون با 50 کشور حوزه راه ابریشم قراردادهای اقتصادی امضا کرده و نزدیک به 56 منطقه اقتصادی و تجاری ایجاد شده است.
آکادمی علوم اجتماعی چین در تازه ترین گزارش خود آورده است که میزان سرمایه گذاری کشورهای مرتبط با این راه بتدریج در حال افزایش است.
این در شرایطی است که چین و پاکستان هم موافقت کرده اند یک کریدور اقتصادی راه اندازی کنند که ارزش آن 46 میلیارد دلار است.
از سال 2015 میلادی به این طرف بیشترین طرح هایی که سرمایه گذاران چینی بخصوص به آن علاقه نشان داده اند سه قلمرو انرژی، طرح های زیربنایی حمل و نقل و همچنین فناوری اطلاع رسانی و مخابراتی است.
همچنین بررسی های علمی نشان می دهد که بیشترین سرمایه گذاری های جذب شده، مربوط به کشورهای خاورمیانه، آسیای جنوبی و همچنین کشورهای آسیای جنوب شرقی است.
اگرچه چین صندوق بزرگی را برای توسعه این راه اختصاص داده اما خود از سال 2013 میلادی تاکنون بیش از 50 میلیارد دلار در راه ابریشم جدید سرمایه گذاری کرده است.
همچنین این رقم بجز سرمایه گذاری 115 میلیارد دلاری است که بسیاری از شرکت های چینی به طور مستقیم در کشورهای حوزه این راه کرده اند 70 درصد از سرمایه گذاری ها مربوط به سه قلمرو یاد شده است و صدها شرکت برتر دنیا و چین هم در این برنامه مشارکت دارند. https://ccsi.ir//vdcgut9q.ak9y34prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه