تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب : 19307
سفیر ایران در پکن اظهار کرد: رییس جمهوری ایران با هدف شرکت در نشست سازمان همکاری های شانگهای، جلب حمایت اعضای این سازمان در حمایت از برجام و تعمیق روابط دو کشور فردا جمعه به چین سفر می کند. وی با اشاره به اینکه سفر سه روزه روحانی تا روز یکشنبه ۲۰ خرداد ادامه دارد گفت: دیدارهای مختلفی نیز در میان برنامه های رسمی رییس جمهوری برنامه ریزی شده است که دیدار با پوتین رئیس جمهوری روسیه یکی از این دیدارها است.
سفیر ایران در پکن اظهار کرد: رییس جمهوری ایران با هدف شرکت در نشست سازمان همکاری های شانگهای، جلب حمایت اعضای این سازمان در حمایت از برجام و تعمیق روابط دو کشور فردا جمعه به چین سفر می کند.

'علی اصغر خاجی' در گفت و گو با ایرنا افزود: سفر رییس جمهوری در سه بخش شامل شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهای، دیدار با رییس جمهوری چین در قالب دیدار دوجانبه ایران و چین و دیدار با برخی از سران کشورهای عضو سازمان شانگهای صورت می گیرد.
سفیر ایران در چین افزود: رئیس جمهوری ایران همزمان با مشارکت در اجلاس سران سازمان شانگهای علاوه بر دیدار با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین، در ضیافت شام رییس جمهوری چین به افتخار هیات ایرانی و مراسم امضای اسناد روابط دو جانبه شامل چند سند همکاری بین ایران و چین نیز شرکت خواهد کرد.
وی اضافه کرد: در این سفر ۴ سند پایه ای شامل سند مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، سند افزایش نقش ایران در همکاری های دو کشور در چارچوب 'یک جاده - یک کمربند'، اسناد همکاری های بورس و اوراق بهادار و همکاری در حوزه دانشگاهی امضا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه سفر سه روزه روحانی تا روز یکشنبه ۲۰ خرداد ادامه دارد گفت: دیدارهای مختلفی نیز در میان برنامه های رسمی رییس جمهوری برنامه ریزی شده است که دیدار با پوتین رئیس جمهوری روسیه یکی از این دیدارها است.
او در ادامه با اشاره به حمایت جهانی از برجام اظهار کرد همه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، در مورد برجام مواضعی شبیه به مواضع ایران دارند و بر لزوم حفظ برجام به عنوان یک قرار داد بین المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده تاکید قرار دارند.
وی اضافه کرد: این کشورها روابط خوبی با ایران دارند و دو کشور عضو گروه ۱ + ۵ (روسیه و چین) در سازمان همکاری های شانگهای عضویت دارند و معتقدیم این سازمان می تواند با همکاری هایی که با ایران خواهد داشت در راستای حفظ ثبات و ماندگاری برجام نقش موثری ایفا کند.
خاجی در خصوص مواضع چینی ها در مورد برجام و خروج آمریکا از این تفاهم نامه بین المللی نیز گفت: مواضع این کشور قبل از خروج آمریکا از برجام و همچنین در دوران تحریم های ناعادلانه آمریکا علیه ایران کاملا شفاف و روشن بود.
وی افزود: دستگاه دیپلماسی چین همواره مخالف یکجانبه گرایی بوده و مخالفت خود را با تحریم های یکجانبه ای که از سوی برخی کشورها علیه ایران اعمال می شد همیشه اعلام کرده است.
سفیر ایران در چین ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام هم، ' وانگ یی' وزیر خارجه چین در ملاقات با 'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه ایران بر لزوم حفظ برجام به عنوان یک قرار داد بین المللی تاکید کرده است سخنگوی وزارت خارجه چین هم هر روز این مواضع در جمع رسانه ها تکرار می کند.
خاجی با بیان اینکه چین همچنان مخالف یک جانبه گرایی آمریکاست اظهار کرد مقامات این کشور تاکید کرده اند به همکاری های تجاری با ایران در چارچوب قوانین بین المللی علاقه مند هستند و امیدواریم همکاری های اقتصادی، سیاسی، صنعتی و نفتی ایران و چین در آینده هم تداوم داشته باشد و با خلائی در این زمینه مواجه نشود.
سفیر جمهوری اسلامی در پکن با بیان اینکه چین دارای روابط تاریخی بسیار قوی با ایران است افزود: این کشور علاوه بر اینکه اولین شریک تجاری جمهوری اسلامی است که در یک دهه گذشته این سطح را در روابط بالای سیاسی و اقتصادی حفظ کرده همچنین اولین و بزرگترین خریدار نفتی و بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به عنوان عضو اصلی گروه ۱ + ۵ به شمار می رود.
خاجی گفت: سال ۲۰۱۶ در سفری که 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری خلق چین به ایران داشت دو کشور توانستند سطح روابط خود را به سطح جامع استراتژیک ارتقا دهند و از این جهت روابط ما با چین در تمامی عرصه ها از لحاظ گستردگی روابط دارای اهمیت بالایی است و در این شرایط حساس بین المللی مذاکرات بسیار مهمی بین روحانی و 'شی جین پینگ' انجام می شود.
وی افزود: سازمان شانگهای که ۱۷ سال از عمر آن می گذرد با اولویت مهم امنیت و تقویت همکاری های اقتصادی بین اعضا تشکیل شده است.
به گفته وی کشورهای عضو سازمان شانگهای حدود نیمی از جمعیت جهان و حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص دنیا را به خود اختصاص داده اند کشورهای دوست ایران مانند روسیه، چین، هند و پاکستان و کشورهای آسیای مرکزی نیز در این سازمان عضو هستند و بدون شک نقش این سازمان در گسترش صلح و مبارزه با تروریسم در منطقه نقشی بسیار مهم است.
وی همچنین در خصوص روابط صمیمانه دیپلماتیک و اقتصادی ایران و چین گفت: چین بعد از انقلاب اسلامی ایران، دوران جنگ تحمیلی و تحریم های ناعادلانه قبل از برجام، نقشی مثبت را در روابط با ایران بازی کرده است.
خاجی افزود: این کشور به عنوان دومین قدرت اقتصادی دنیا یک کشور رو به رشد است که در افق ۲۰ سال آینده می تواند قدرت اول اقتصادی دنیا باشد و از ظرفیت های اقتصادی، صنعتی و تکنولوژیکی خوبی برخوردار است.
وی ادامه داد: ما همکاری های خوبی با چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری و خریدار نفتی و غیر نفتی ایران داریم و با توجه به اینکه هم اکنون مصرف انرژی در این کشور با رشد جهت داری در حال افزایش است باور داریم چین می تواند در تحقق خواسته های ایران نقش مهمی را ایفا کند.
وی افزود: ایران با چین در بخش انرژی در دو حوزه همکاری در بازار بورس شانگهای و سرمایه گذاری در طرح های نفتی ارتباط دارد.
او با بیان اینکه چین بازار بورس شانگهای را به راه انداخته است گفت: ایران به دنبال عرضه نفت خود در این بازار است و برای رسیدن به این هدف در حال مذاکره با کارشناسان چین است.
وی اضافه کرد: در مورد پروژه های نفتی نیز مقرر شده است چین به عنوان یکی از سه راس قرار داد فاز ۱۱ پارس جنوبی در صورت خروج توتال از قرارداد تمامی سرمایه گذاری این طرح را عهده دار شود.
خاجی در خصوص حجم روابط تجاری بین ایران و چین در سال ۲۰۱۷ نیز گفت: در این سال حدود ۳۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار حج تجاری بین دو کشور بود که به نسبت سال ۲۰۱۶ حدود ۱۹.۳ درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه در آن سال روزانه حدود ۶۳۰ هزار بشکه نفت به این کشور صادرات داشتیم افزود: در چهار ماهه اول ۲۰۱۸ نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده و اما حجم روابط حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.
در نشست سازمان همکاری شانگهای که روزهای شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ خرداد برگزار می شود رهبران و سران ۸ کشور عضو و ۴ کشور ناظر و همچنین مسئولان سازمان های بین المللی حضور دارند.
'حسن روحانی' رییس جمهوری ایران نیز به دعوت 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین در این اجلاس حضور دارد علاوه بر ایران، روسای جمهوری روسیه، قزاقستان و قرقیزستان نیز به طور رسمی در این نشست شرکت خواهند کرد.
سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی است که در ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.
در نشست این سازمان در سال ۲۰۱۶ میلادی در «تاشکند»، نمایندگان هند و پاکستان یادداشت هایی را برای عضویت ثابت در سازمان همکاری شانگهای امضا کردند و در هفدهمین نشست در آستانه قزاقستان این دو کشور به عضویت کامل این سازمان پذیرفته شدند.
اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند.
این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به ۳۵ میلیون و ۹۷۲ هزار کیلومتر مربع به یکی از بزرگ ترین قدرت های منطقه ای جهان تبدیل شده است که منافع دو جانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شرکای اقتصادی غیر عضو دارد.
در اجلاس هفدهم، ریاست سازمان همکاری شانگهای از قزاقستان به چین واگذار و نشست هجدهم این سازمان روزهای ۱۹ و ۲۰ خرداد امسال در شهر 'چینگ دائو' واقع در استان 'شاندونگ' در شرق چین برگزار می شود.

منبع: انتخاب
https://ccsi.ir//vdcjatev.uqehyzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه