شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
تاریخ انتشار :دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب : 25262
تصمیمات جدید آمریکا برای اعمال فشار بر ترکیه درباره حماس و روسیه
هیات آمریکایی در سفر به ترکیه، علاوه بر ضرورت پایبندی آنکارا به تحریم‌های بین‌المللی مالی علیه روسیه، در مورد دیگر موضوعات خاورمیانه نیز توصیه‌هایی دارد که هدف آن، اعمال فشار بر ترکیه است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، به زودی یک هیات از سوی وزارت خزانه داری و سازمان جاسوسی آمریکا به ترکیه می رود و قرار است راجع به چند موضوع مهم با مقامات دولت اردوغان مذاکره کند.
هیات آمریکایی در سفر به ترکیه، علاوه بر ضرورت پایبندی آنکارا به تحریم های بین المللی مالی علیه روسیه، در مورد دیگر موضوعات خاورمیانه نیز توصیه هایی دارد که هدف آن، اعمال فشار بر ترکیه است. چرا که واشنگتن به این جمع بندی رسیده که اغلب اقدامات مالی و بانکی روسیه از طریق ترکیه تسهیل شده و عملاً بخش قابل توجهی از تحریم های بین المللی، بی اثر مانده و منجر به تضعیف پوتین نشده است.
ریاست هیات آمریکایی اعزام شده به خاورمیانه که علاوه بر ترکیه با مقامات اماراتی نیز دیدار می کند، یک چهره مشهور امنیتی – مالی است. مردی به نام برایان نلسون که سالهاست به عنوان معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی، فعالیت می کند.
نلسون در چند سال گذشته، ادعاهایی در مورد مسائل مالی ایران نیز مطرح کرده و به عنوان فردی شناخته می شود که در گزارش های مالی و طرح ادعاهای خود، سوگیری های سیاسی خاصی دارد.
نلسون از ترکیه چه می خواهد؟
روزنامه ینی برلیک چاپ آنکارا و همچنین شرق الاوسط ترکی، بر موضوعی متمرکز شده اند که نشان می دهد نلسون، فقط از معاملات آنکارا – مسکو گله مند نیست و درخواست های دیگری نیز دارد. این دو رسانه ترکی – عربی، هر دو به این موضوع اشاره کرده اند که نلسون به اشاره صهیونیست ها، به برخی اقدامات مالی مرتبط با حماس نیز حساس شده و ادعا شده که سرنخ چند اقدام مالی و انتقال پول جنبش حماس به دو بانک در استانبول و آنکارا رسیده است.
 
در گزارش بلومبرگ درباره سفر برایان نلسون به خاورمیانه، به این اشاره شده که او از دوستان آمریکا می خواهد، اجازه ندهند که روسیه، تحرکات مالی پنهانی داشته باشد. اما واضح است که هدف اصلی او در این ماموریت، ارتباط عمیقی با تحولات غزه دارد. چرا که رژیم صهیونیستی که هنوز هم از شوک و بهت طوفان الاقصی بیرون نیامده، حالا می خواهد از طریق آمریکا به کشورهای دیگر نیز فشار بیاورد و درباره حمایت مالی حماس، غوغا به راه بیندازد.  
بلومبرگ به نقل از منبعی که نخواسته نامش افشا شود به این اشاره کرده که نلسون از طرف ترکیه ‌ای می ‌خواهد که تحریم ‌های دوجانبه آمریکا علیه برخی سازمان ‌های روسی و فعالیت‌ های مالی جنبش حماس را رعایت کند.
این نخستین بار نیست که نلسون و تیم او، بر روی گزارش های مالی و بانکی ترکیه متمرکز شده است. او ماه گذشته نیز یک بار دیگر به درخواست صهیونیست ها دست به کار شده و گزارشی تنظیم کرده بود که در آن، چند فعال اقتصادی در ترکیه، با ظن کمک به حماس، تحریم شدند.
البته مقامات سیاسی – امنیتی دولت اردوغان که در مدت اخیر، یک سیاست میانه روانه در برابر صهیونیست ها اتخاذ کرده اند، ترجیح دادند در مورد تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا علیه تجار ترک، سخنی بر زبان نیاورند و آن را مسکوت بگذارند.
یوروینوز در چند گزارش، به بررسی اقدامات وزارت خزانه داری آمریکا درباره فعالیت مالی مرتبط با حماس در ترکیه پرداخت.
در این گزارش ها به این اشاره شده که شرکت مشهور ترند جی.وای.اُ (Trend Real Estate Investment Trust) یکی از شرکت های مالی بزرگی است که شرکای ترک آن به اتهام حمایت مالی از حماس تحریم شدند.
علاءالدین شنگولر، آروا صالح منگش و گلشاه ییگیدوغلو، 3 شریک این شرکت بودند که بنا بر ادعای تیم بازرسین مالی آمریکایی تحت مدیریت برایان نلسون، تحریم شدند.
آمریکا ادعا کرد که این افراد، یک شبکه مالی عظیم برای حمایت از جنبش حماس به وجود آورده اند. اما آنان با صدور یک بیانیه اعلام کردند: «شرکت ما از هیچ سازمانی حمایت مالی نمی کند و به دلیل قوانینی که مشمول آن است، امکان انجام این کار وجود ندارد. شرکت ما به طور مداوم و منظم حسابرسی می شود و حتی برای جابه جایی یک سِنت، گزارش شفاف وجود دارد. شرکت ما یک تراست سرمایه گذاری املاک و مستغلات است که با سرمایه خارجی تاسیس شده است. این موسسه انتفاعی، در چارچوب قانون تحت ممیزی های منظم بازرسین بانک مرکزی قرار می گیرد و همه چیز شفاف و تحت کنترل است».
 
با وجود صدور بیانیه رسمی شرکت مزبور، آمریکایی ها در راستای عمل کردن به درخواست های رژیم صهیونیستی، 12 شرکت و چندین تاجر در ترکیه را با ادعای مدیریت یک سبد مخفی از طرف حماس یا کمک به روسیه برای دور زدن تحریم ها، مظنون تشخیص داده و آنها را تحریم کردند.
همچنین به برخی شرکت های ترکیه ای در مورد تحریم های احتمالی که می تواند بر روابط آنها با سیستم مالی در غرب تأثیر بگذارد، هشدار داد.
همه اینها در حالی روی داده که ترکیه در سال 2022 میلادی، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و همچنین عادی سازی رابطه با مصر را به عنوان اهداف مهم دستگاه دیپلماسی خود اعلام کرد و در همان دوران، از چندین فعال سیاسی اخوانی مصری خواسته شد به فعالیت های خود در ترکیه خاتمه دهند.
گفته می شود که مقامات تیم اردوغان در سال گذشته میلادی، از مقامات حماس نیز خواستند که مصالح ترکیه و اهداف این کشور در مورد عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی را در نظر داشته باشند.
به نظر می رسد مقامات دولت اردوغان، تمایل ندارند در مورد گزارش های وزارت خزانه داری آمریکا و طرح ادعاهای مکرر در مورد روابط مالی ترکیه – روسیه و ترکیه – حماس، به طور رسمی اظهار نظر کنند. چرا که همین حالا هم آسمان روابط آنکارا – واشنگتن به اندازه کافی ابری است و در چندین موضوع مهم در حوزه های سیاسی و دفاعی، بین تیم های اردوغان و بایدن، اختلاف نظر و تنش وجود دارد.
بین ترکیه و آمریکا، چندین اختلاف نظر سیاسی مهم وجود دارد و این اختلافات، حتی بر معاملات و قراردادهای نظامی هم سایه انداخته است. به عنوان مثال، آمریکا به خاطر آن که اردوغان سامانه موشکی اس 400 روسیه را خریداری کرده بود، تنها به اخراج ترکیه از لیست خریداران و تولیدکنندگان جنگنده اف 35 اکتفا نکرد و در مورد فروش اف 16 نیز بازی درآورد.
آمریکا همچنین با وجود درخواست های مکرر اردوغان، حاضر نشده فعالیت شاگردان فتح الله گولن را در ایالات متحده محدود کند و همزمان، در شمال سوریه نیز به حمایت از نهاد اقماری پ.ک.ک یعنی نیروی شبه نظامی موسوم به «قسد» (قوات سوریا الدیموقراطیه) ادامه داده است.
حال باید دید که هشدارهای مالی نلسون به دولت اردوغان، تا چه اندازه بر روند رو به کاهش روابط سیاسی آنکارا – واشنگتن،  تاثیر خواهد گذاشت.
 
  https://ccsi.ir//vdcgxx9x.ak9n34prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه