جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ , 9 Jun 2023
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب : 24897
ترکیه از یونان خواست جزایر دریای اژه را "غیرنظامی" کند
ترکیه ضمن آنکه از یونان خواست نیروهای مسلحش را از جزایر دریای اژه خارج کند، هشدار داد، اگر آتن این جزایر را غیرنظامی نکند، آنکارا وضعیت این جزایر را به چالش خواهد کشید.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در جریان کنفرانسی خبری با همتایش از مقدونیه شمالی گفت: یونان با نقض پیمان لوزان مربوط به سال ۱۹۲۳ میلادی و پیمان پاریس مربوط به سال ۱۹۴۷ میلادی، دست به ایجاد یک حضور نظامی در جزایر دریای اژه زده است. این جزایر به شرط آنکه غیرنظامی باقی بمانند به یونان واگذار شده بودند.
وی افزود: این توافق‌نامه‌ها موجود هستند اما یونان آنها را نقض می‌کند. یونان مشغول نظامی کردن و مسلح کردن جزایر دریای اژه است. اگر یونان این کارشکنی را متوقف نکند، حق حاکمیت این جزایر به بحث گذشته خواهد شد. کاملا واضح است که شما باید از این توافق‌ها پیروی و تبعیت کنید.
یونان ضمن تاکید بر اینکه ترکیه عمدا این پیمان‌ها در رابطه با نیروهای مسلح در جزایر شرقی‌اش را اشتباه تفسیر کرده است، می‌گوید، به دنبال اقدامات خصمانه آنکارا از جمله تهدید دیرینه جنگ در صورتی که یونان به آب‌های قلمرویی‌اش نزدیک شود، آتن دلایل قانونی برای دفاع از خود دارد.
این اظهارات چاووش‌اوغلو در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان این دو متحد ناتو که تاریخی از مناقشه‌ها بر سر مسائل مختلفی از جمله اکتشافات مواد معدنی در شرق مدیترانه و ادعاهای رقابتی در دریای اژه را دارند، مطرح شد.
چاووش‌اوغلو گفت: آنکارا در رابطه با موضوع جزایر نظامی شده در دریای اژه دو نامه به سازمان ملل ارسال کرده و از یونان خواسته تا به این نامه‌ها پاسخ دهد.
 
  https://ccsi.ir//vdcjaoe8.uqexhzsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه