جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ , 27 May 2022
تاریخ انتشار :سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب : 24742
روسیه: تصمیم آمریکا درباره خروج دیپلمات‌هایش از اوکراین عجیب است
سخنگوی کرملین و سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه آغاز خارج سازی دیپلمات‌های آمریکایی و خانواده‌های آنها از اوکراین را ادامه جریان اقدامات اطلاعات جعلی ارزیابی کردند که با هدف تشدید وخامت اوضاع پیرامون اوکراین صورت می‌گیرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که مقامات مسکو در تمامی سطوح همواره تأکید می‌کنند که روسیه هرگز قصد حمله به اوکراین را نداشته و ندارد، باز هم برخی کشورهای غربی، به خصوص ایالات متحده، دائماً از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند. در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی ماه) وزارت امور خارجه آمریکا از بررسی چندین سناریوی مختلف در صورت حمله روسیه به اوکراین خبر داد که جزییات آن هنوز فاش نمی‌شود.
به عقیده مقامات روس این افسانه پردازی با انگیزه های سیاسی خاص صورت می گیرد. طرف روسی در جریان مذاکرات امنیتی اخیر در ژنو به همتایان آمریکایی خود توضیح داد که هیچ طرح و نقشه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد و نمی‌تواند داشته باشد و تمامی اقدامات نظامی برای افزایش آمادگی دفاعی نیروهای مسلح و در داخل خاک ملی روسیه صورت می‌گیرد که هیچ دلیلی برای نگرانی از آنها وجود ندارد.
خبرگزاری «تاس» گزارش داد، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در تفسیر بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، که از آغاز خارج سازی دیپلمات‌ها و خانواده‌های آنها از اوکراین خبر می دهد، اعلام کرد که اقدامات آمریکا و ناتو تنها منجر به تشدید تنش در اوکراین خواهد شد.
پسکوف به خبرنگاران گفت:«به طور کلی، ما اعلام کرده و می‌خواهیم توجه شما را به این واقعیت جلب کنیم که وخامت بیشتر اوضاع پیرامون اوکراین نتیجه اقدامات اطلاعاتی و تصمیمات خاصی است که ایالات متحده و ناتو انجام میدهند. در خصوص فعالیت اطلاعاتی، منظور من هیستری اطلاعاتی است که ما شاهد آن هستیم و سخاوتمندانه با حجم عظیمی از اخبار نادرست و جعلی همچنان جریان دارد. چند روز پیش هم خبری منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه دیپلماتهای خود را را از اوکراین تخلیه کرده است. و در نهایت، این جریان اطلاعاتی به توصیه وزارت خارجه آمریکا منتهی شد.»
سخنگوی کرملین همچنین به "اظهارات ناتو در خصوص افزایش نیروهای نظامی و جذب منابع مالی به سمت جبهه شرقی" اشاره کرده و یادآور شد: «همه اینها منجر به افزایش وخامت اوضاع می‌شود. این وضعیت در نتیجه اقداماتی که ما - روسیه انجام می دهیم، اتفاق نمی افتد. بلکه همه چیز به دلیل اقداماتی است که ایالات متحده و ناتو انجام می دهند و اطلاعاتی است که آنها منتشر می‌کنند.
دیمیتری پسکوف همچنین گفت که مقامات اوکراینی تعداد زیادی نیرو و تجهیزات نظامی را در خطوط مرزی با دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک متمرکز کرده اند و این نشان دهنده آمادگی کی‌یف برای حمله به منطقه دونباس است. سخنگوی کرملین از کشورهای غربی خواست بر کی‌یف تأثیر بگذارد تا مقامات این کشور «حتی به امکان حل و فصل نظامی در اوکراین فکر نکنند».
"ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه نیز تصمیم آمریکا برای تخلیه کارکنان سفارت این کشور از اوکراین را عجیب ارزیابی کرد.  وی در پاسخ به این سئوال که آیا این خارج سازی با دیدار سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ژنو مرتبط است، گفت: برنامه اطلاعاتی و سیاسی طرف آمریکایی بسیار عجیب و غیرمنطقی است.
زاخارووا یادآور شد که اخیراً نیز نیویورک تایمز درباره تخلیه ادعایی کارمندان سفارت روسیه در اوکراین مطلبی نوشته بود، ولی بعد معلوم شد که این خبر نادرست است و سفارت طبق روال عادی فعالیت دارد.
روز گذشته (دوشنبه)، وزارت خارجه آمریکا دستور آغاز خروج داوطلبانه بخشی از کارکنان دیپلماتیک آمریکا و اعضای خانواده دیپلمات‌ها از خاک اوکراین را صادر کرد. علاوه بر این، وزارت امور خارجه با صدور یک بیانیه به شهروندان آمریکایی توصیه کرد به دلیل "تداوم تنش‌ها" در مرز روسیه و اوکراین به هیچیک از این دو کشورها سفر نکنند.
 
  https://ccsi.ir//vdciryar.t1a552bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه