چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ , 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب : 24690

اوضاع امنیتی در جمهوری قزاقستان تحت کنترل قرار گرفت

طبق اطلاعات وزارت کشور قزاقستان اوضاع در سراسر این جمهوری تحت کنترل قرار گرفته، تاکنون بیش از ۵۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند و شهر آلماآتی نیز آر
اوضاع امنیتی در جمهوری قزاقستان تحت کنترل قرار گرفت
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، دفتر مطبوعاتی وزارت کشور قزاقستان صبح امروز (یکشنبه) اعلام کرد که اوضاع در تمامی مناطق این جمهوری در حال باثبات شدن و بازگشت به نظم و قانون است.
طبق این اطلاعات، البته عملیات ضدتروریستی و پاکسازی شهرها از وجود نیروهای تروریستی همچنان ادامه دارد. نیروهای انتظامی کلیه ساختمان‌های اداری و دولتی که پیش از این بدست افراد تندرو تصرف شده بود را آزاد کرده‌اند و فعالیت برای از سر گیری امکانات شهری و سیستم پشتیبانی عمومی در حال انجام است.  
در این بیانیه یادآوری شده که چند روز قبل حدود 800 نفر از جنایتکاران فرودگاه بین‌المللی شهر آلماآتی را به تصرف خود درآورده بودند که در نتیجه 60 پرواز لغو شده و خسارات بسیار زیادی به تأسیسات داخلی فرودگاه وارد آمد، ولی اکنون نیروهای انتظامی قزاقستان توانسته‌اند کنترل فرودگاه  را در دست بگیرند. 
وزارت امور خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اوضاع در جمهوری قزاقستان به تدریج در حال بهبود و بازگشت به حالت عادی زندگی اجتماعی و اقتصادی است.
در بیانیه منتشره عصر روز شنبه در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه آمده است: «طبق اخبار موثق رسیده از قزاقستان، حرکت قطارهای مسافربری بطور کامل از سر گرفته شده، کار برخی سیستم‌های پرداخت بانکی باثبات شده، اقدامات حمایتی دولت از تجار کوچک و متوسط برای جبران خسارات وارده به کسب آنها در جریان ناآرامی‌ها اعلام شده، حمل و نقل هوایی در منطقه مانگیستاو و در شهر آکتاو از سر گرفته شده است. با وجود کنترل نیروهای انتظامی بر فرودگاه بین‌المللی آلماآتی، ولی این فرودگاه هنوز به روی پروازهای عادی مسافری بسته است. »
طبق این اطلاعات، در شهر آلماآتی تمامی ساختمان‌های دولتی از وجود افراد تندرو پاکسازی شده و بسیاری از افراد تندرو شرکت کننده در آشوب‌ها بازداشت یا به هلاکت رسیده‌اند.
وزارت خارجه روسیه یادآور شد که هیچیک از شهروندان روسی در جریان ناآرامی‌های اخیر در قزاقستان آسیب ندیده‌اند. وضعیت تأمین امنیت دفاتر دیپلماتیک روسیه در این کشور باثبات است. ضمن اینکه بیش از 100 تبعه روس تاکنون درخواست خارج شدن از قزاقستان کرده‌اند که انتقال این افراد توسط هواپیماهای ترابری نظامی از روز یکشنبه آغاز می‌شود.
وزارت دفاع روسیه نیز امروز از ادامه روند انتقال واحدها و تجهیزات نظامی نیروهای حافظ صلح روسی به جمهوری قزاقستان خبر داد. سازمان پیمان امنیت جمعی نیز اعلام کرد که در صورت ضرورت، تعداد نیروهای حافظ صلح اعزامی به قزاقستان افزایش خواهد یافت. در حال حاضر 2 هزار و 500 نظامی انجام وظایف خود در این کشور را با موفقیت آغاز کرده و در حال ارائه کمک‌های لازم برای تثبیت اوضاع در آنجا هستند.
بررسی امکان برگزاری نشست آنلاین رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی
"نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان روز شنبه در جریان مذاکرات تلفنی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که این کشور، بعنوان ریاست دوره‌ای سازمان پیمان امنیت جمعی در سال 2022، در حال آماده سازی مقدمات برگزاری نشست سران آنلاین رهبران کشورهای عضو این سازمان است.
پیشنهاد برگزاری چنین نشستی روز گذشته در جریان مذاکرات تلفنی "قاسم ژومارت توکایف"رئیس جمهوری قزاقستان با همتای روسی خود مطرح شد که ولادیمیر پوتین از آن حمایت کرد.
"دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین شب گذشته یادآور شد که هنوز تاریخ دقیق برگزاری این اجلاس سران تعیین نشده و این موضوع در حال هماهنگی است.
تاکنون بیش از 5 هزار نفر در جریان ناآرامی‌های قزاقستان بازداشت شدند
وزارت کشور قزاقستان صبح امروز همچنین اعلام کرد که 5 هزار و 135 نفر از شرکت کنندگان در ناآرامی‌های اخیر در مناطق مختلف این جمهوری بازداشت شده‌اند که بیشتر آنها در شهر آلماآتی بوده است.
فرمانداری شهر نورسلطان نیز خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها در این باره که گویا حدود 2 هزار نفر از اعضای گروه تروریستی طالبان خود را به پایتخت قزاقستان رسانده‌اند را تکذیب کرده و آن را یک خبر دروغ و تحریک آمیز نامید. در این بیانیه تأکید شده که اوضاع ناآرامی‌ها در نورسلطان تحت کنترل نیروهای انتظامی قرار گرفته است.
فرمانداری منطقه آلماآتی نیز روز شنبه از تحت کنترل قرار گرفتن اوضاع شهر خبر داده و یادآور شد که البته وضعیت در کل منطقه به دلیل احتمال وجود باندهای تروریستی همچنان قرمز بوده و عملیات پاکسازی و مقابله با افراد مسلح ادامه دارد و نیروهای انتظامی در صورت عدم توجه به اخطارها، در استفاده از سلاح تردید نخواهند کرد. اطلاعات دقیقی درباره تعداد افراد به هلاکت رسیده اعلام نشده است.
اوضاع در استان آکتوبه قزاقستان نیز تحت کنترل ارگانهای مجری قانون درآمده است. استان ژامبیلسک در جنوب این کشور روز شنبه شاهد ناآرامی‌های گسترده با مشارکت بیش از 3 هزار نفر بود که 500 نفر از آنها بازداشت شدند. 7 نیروی پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شدند. تهدیدات تروریستی در این منطقه در سطح قرمز اعلام شده است. چند گروه مسلح به اسلحه‌های اتومات، تپانچه و نارنجک‌های دست‌ساز در این منطقه دستگیر شدند. نزد این افراد تندرو مقادیری ارزهای یوروو، دلار و تنگه - پول ملی قزاقستان یافت شده است.
طبق اطلاعات خبرنگاراعزامی این خبرگزاری، شهر آلماآتی - بعنوان بزرگترین شهر قزاقستان بطور کامل توسط پست‌های کنترل تردد و بازرسی به محاصره درآمده و صدها نفر از پرسنل نیروهای انتظامی و ماشین‌های نفربر نظامی به منظور کنترل اوضاع در این شهر در حال انجام وظیفه هستند. شبکه‌های تلویزیونی دائما به مردم توصیه می‌کنند که از ایستادن در کنار پنجره‌ها خودداری کرده و تنها برای کارهای ضروری از منزل خارج شوند. با این وجود برخی مغازه‌ها از هم اکنون فعالیت خود را آغاز کرده‌اند تا شهروندان بتوانند مواد غذایی مورد نیاز، به‌خصوص نان مصرفی خود را خریداری کنند.
 
  https://ccsi.ir//vdcawinu.49nyo15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه