دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ , 15 Aug 2022
تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب : 24680
مذاکرات پوتین با رهبران کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی درباره قزاقستان
رئیس جمهوری روسیه طی مذاکراتی تلفنی با همتایان خود در سازمان پیمان امنیت جمعی، اقدامات مشترک برای کمک به تثبیت اوضاع در قزاقستان، جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها به آنجا و امکان افزایش نیروهای حافظ صلح اعزامی به این کشور را بررسی کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی رسمی کاخ کرملین اعلام کرد که  "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری این کشور طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه تماس‌هایی با همتایان خود در سازمان پیمان امنیت جمعی، از جمله "قاسم ژومارت توکایف" رئیس جمهوری قزاقستان، "الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهوری بلاروس، "امامعلی رحمان" رئیس جمهوری تاجیکستان و "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان برقرار کرده و طی آنها روند اوضاع کنونی در جمهوری قزاقستان را مورد بحث و بررسی قرار داده است.
پسکوف فاش کرد که پوتین طی روزهای گذشته چندین بار با همتای قزاقستانی گفت‌وگوی تلفنی داشته و طرفین بطور مفصل درباره بحران کنونی در این کشور و اقدامات مشترک در چارچوب توافقات سازمان پیمان امنیت جمعی با هدف برقراری نظم و قانون و تأمین امنیت شهروندان قزاقستان و همچنین به منظور مقابله موثر با تهدیدات تروریستی تبادل نظر کردند.

سخنگوی کرملین همچنین یادآور شد که "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه با آغاز عملیات حفاظت از صلح نیروهای تحت فرماندهی سازمان پیمان امنیت جمعی، بطور روزانه و مرتب رئیس جمهور پوتین را در جریان اقدامات و انجام وظایف نیروهای حافظ صلح روسی اعزامی به قزاقستان قرار می‌دهد.
به گفته وی، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه همچنین مذاکرات تلفنی با همتایان بلاروسی و تاجیکستانی خود و  با نخست وزیر ارمنستان در خصوص وضعیت قزاقستان داشت. همه طرفین تأکید کردند که اصلی‌ترین وظیفه در شرایط کنونی آن است که اجازه نداد باندهای تروریستی از خارج به این کشور نفوذ کرده و امنیت ملی آن را به خطر بیاندازند. ضمن اینکه رهبران این کشورها در این خصوص هم عقیده بودند که مقامات قزاقستانی باید بطور مستقل مشکل داخلی بوجود آمده را حل و فصل کنند.
دیمیتری پسکوف افزود که پوتین و پاشینیان همچنین امکان افزایش تعداد نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی در جمهوری قزاقستان را بررسی کردند.  نخست وزیر ارمنستان در سال 2022 ریاست سازمان پیمان امنیت جمعی را برعهده دارد.
  https://ccsi.ir//vdcjyme8.uqexozsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه