پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ , 26 May 2022
تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب : 24669
رئیس جمهور قزاقستان: نیروهای صلحبان به خواست ما در کشور هستند
رئیس جمهوری قزاقستان امروز جمعه در یک سخنرانی عنوان کرد، به نیروهای امنیتی کشورش دستور داده در صورت مواجهه با تداوم تلاشها برای اخلال در نظم عمومی بدون هشدار قبلی دست به گشودن آتش بزنند و تاکید کرد کسانی که تسلیم آنها نشوند "از بین می‌روند".
به گزارش ایسنا،‌به نقل از خبرگزاری رویترز، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان که از قبل خبر از سخنرانی‌اش در تلویزیون این کشور داده بود،‌ در این سخنرانی سراسری امروز جمعه گفت: بالغ بر ۲۰۰۰۰ "تبهکار" در جریان ناآرامی‌های اخیر قزاقستان،‌ به شهر آلماتی پایتخت مالی این کشور حمله و اقدام به نابود ساختن اموال دولتی کردند.
او "تروریست‌هایی" که توسط خارجی‌ها آموزش دیده‌اند را مقصر ناآرامی‌های اخیر قزاقستان خواند اما توضیح بیشتری در این خصوص نداد.
توکایف عنوان داشت: با راهزنان خارجی سر و کار داریم.
او در این سخنرانی خود گفت نیروهای صلحبان اعزامی از روسیه و دیگر کشورهای همسایه  به قزاقستان طبق درخواست دولت این کشور آمده‌اند و قرار است موقتا با هدف تضمین امنیت در آنجا باشند.
توکایف در عین حال از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و همین طور رهبران چین،‌ ازبکستان و ترکیه به خاطر کمکشان به فرونشاندن ناآرامی‌ها تشکر کرد.
رئیس جمهور قزاقستان عنوان کرد: شبه نظامیان سلاح‌هایشان را زمین نگذاشته و همچنان به ارتکاب جرم را ادامه داده یا برای آنها تدارک می‌بینند. باید جنگ علیه آنها تا آخر پیگیری شود. هرکسی که خودش را تسلیم نکند از بین خواهد رفت.
او درخواست‌ها برای برگزاری مذاکرات با معترضان را مردود دانست و گفت: "چه حماقتی!  ما با قاتلان و مجرمان چه نوع مذاکراتی می توانیم انجام دهیم؟"
وی افزود: ما باید با تبهکاران مسلح، هم از نوع داخلی و هم خارجی،‌ که به خوبی مجهز شده‌اند برخورد کنیم. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم با تروریست‌ها باید برخورد کنیم. بنابراین ما باید آنها را نابود کنیم و این کار انجام خواهد شد.
وی افزود، این بسیار مهم است که بفهمیم چرا دولت " در طی این تدارک زیرزمینی حملات تروریستی و سلولهای خفته شبه نظامیان خواب بود؟"
اعتراضات در قزاقستان که با افزایش بهای سوخت به راه افتاد، همچنان ادامه دارد و به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شده است.
 
  https://ccsi.ir//vdcgy39x.ak9t34prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه