پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ , 26 May 2022
تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب : 24448
مهیمان علی‌اف، مدیر خبرگزاری توران فاش کرد: ایران نیروهای ارمنی را از حدود 250 تا 300 کیلومتر مربع از اراضی اطراف سد خدا آفرین دور کرده بود و این کار، پیشروی نیروهای جمهوری آذربایجان در این اراضی را در جنگ دوم قرا‌باغ خیلی تسریع کرد.
مهیمان علی‌اف، رییس خبرگزاری توران جمهوری آذربایجان در گفتگو با بی بی سی آذری گفت:« همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه ساخت سد خداآفرین، فایده خیلی زیادی برای جمهوری آذربایجان داشت. زیرا، نیروهای اشغالگر ارمنی در آن منطقه حضور نداشتند و ایران در آن زمان آنها را از آنجا دور کرد. این نیز شرطی بود که حیدر علی‌اف گذاشته بود. به همین علت، در آنجا دستکم 250 تا 300 کیلومتر مربع اراضی خالی از نیروهای ارمنی بود. ایران آنها را از آنجا دور کرده بود. به همین علت، نیروهای جمهوری آذربایجان خیلی راحت‌تر توانستند در جنگ 44 روزه از آنجا عبور کنند. زیرا، در آن اراضی میادین مین گذاری شده نیز نبود. این نیز در نتیجه همکاری با ایران حاصل شده بود. این طرح هنوز تمام نشده است و ادامه دارد. در سال 2016 مجددا توافق‌نامه برای آن امضاء شده است و کارها ادامه خواهد یافت و در منطقه مرزی با ایران، کارها انجام خواهد شد.»
میهمان علی اف پیش بینی کرد: «برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی قراباغ نیز شرایط فراهم خواهد شد و در منطقه اقتصادی ارس که دایر شده است، ایران در آن منطقه مشارکت خواهد داشت و فعال خواهد بود.»
مدیر خبرگزاری توران تصریح کرد: «این وضعیتی که امروز در مناسبات دو کشور ایجاد شده است، ابدی نیست. این یک مساله کوتاه مدت مرتبط با مسایل ژئوپلتیک است و جمهوری آذربایجان در آنجا تعیین کننده نیست. »
برهان حشمتی
 
https://ccsi.ir//vdcbwab5.rhbaapiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه