جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ , 29 Sep 2023
تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۱
کد مطلب : 24326
پنجمین همایش سالانه و اولین همایش بین المللی انجمن علمی مطالعات صلح ایران
معرفی همایش:
امروزه صلح و امنیت ملی پایدار تنها از راه همکاری کشورها در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دست یافتنی می باشد. از این رو، در بیشتر مناطق جهان، روندهای صلح سازی در سطح فراملی و با مشارکت نهادهای گوناگون در حال طراحی و اجرا می باشند. در مناطق پیرامون ایران نیز بسیاری از موضوعات امنیتی، مانند تروریسم، بنیادگرایی، قاچاق مواد مخدر، آلودگی های زیست محیطی، تنش های قومی و مذهبی، مهاجرت و دیگر مشکلات که به ناامنی و تهدید صلح و آرامش جوامع می انجامند، ریشه های مشترک داشته و تاثیرات مشابهی بر زیست مردم این مناطق برجای گذاشته اند. این در حالیست که در سال های اخیر، گسترش شبکه های اجتماعی مجازی، اثرگذاری رویدادها بر جوامع گوناگون و تاثیرپذیری زندگی مردم جوامع گوناگون از یکدیگر را افزایش چشمگیری داده است. از این رو، به نظر می رسد هم اندیشی برای یافتن سازوکارهای مشترک و طراحی برنامه های جمعی برای دستیابی به صلح پایدار از سوی نخبگان علمی و دانشگاهی، از یکسو می تواند زمینه ای مناسب برای همزیستی مسالمت جویانه میان دولت ها و جوامع در سطوح منطقه ای و بین المللی فراهم آورد و از سوی دیگر می تواند زمینه دست یابی به راه حل های مشترک در برابر تهدیدات و ناامنی های فرامرزی فراهم آورد.
بر این پایه، مناسب است که در آستانه سده نوین خورشیدی، زمینه گفتگوی علمی میان اندیشمندان ایرانی با همتایان خود درکشورهای گوناگون، به ویژه در منطقه فرهنگی نوروز که دامنه آن از کاشغر در چین و کشمیر در هند گرفته تا استانبول در ترکیه و بیروت در لبنان و از اوستیا در روسیه و نورسلطان در قزاقستان تا کراچی در پاکستان و بصره در عراق را در بر می گیرد، در زمینه راه های همکاری جمعی برای برپاداری صلح و کوشش برای ارایه گفتمان های امنیت ساز نوین فراهم آید. انجمن مطالعات صلح ایران، به عنوان یکی از کارآمدترین انجمن های علمی در زمینه ترویج گفتمان صلح و آشتی، می تواند نهادی پیشگام در زمینه فراهم اوردن بستر مناسب برای گفتگو و اندیشه ورزی میان نخبگان فکری در این حوزه فرهنگی و تمدنی با هدف صلح سازی باشد. از این رو، مناسب است که همایش ۱۴۰۰، به موضوع نقش دانشگاهیان در شکل دهی به فرایندهای صلح آفرین  بپردازد.
با توجه به جایگاه ژئوپلیتیکی ایران و پیوند آن با چهار منطقه غرب آسیا، جنوب آسیا، آسیای مرکزی و قفقاز، و ارتباط گسترده مشکلات امنیتی در این مناطق  با یکدیگر، در این همایش کوشش خواهد شد تا از اندیشمندانی از کشورهای گوناگون، به ویژه از محدوده جغرافیایی که کمابیش با حوزه تاریخی تمدنی مشترک مردمان این سرزمین ها نیز همپوشانی دارد، دعوت به عمل آید.
 بایسته ها و راه های ایفای نقش دانشگاهیان در گسترش صلح و دوستی در منطقه فرهنگی نوروز؛ از تئوری تا عمل
ـ جایگاه مطالعات صلح در آموزش عالی کشورهای منطقه فرهنگی نوروز
ـ صلح آفرینی و توسعه پایدار؛ رسالت دانشگاهیان در نسل چهارم دانشگاه
ـ گفتمان زنانه صلح در دانشگاه ها و تاثیر آن بر قوام صلح عمومی
ـ نقش دانشگاهیان در شبکه ها و رسانه های اجتماعی صلح افرین در منطقه فرهنگی نوروز
ـ تفاوت ها و شباهت های دیپلماسی علمی و دیپلماسی دولتی در منطقه فرهنگی نوروز
ـ نقش دانشگاهیان در احیای سنت های دیرینه مشترک صلح افرین
ـ گفتگوهای علمی ـ فرهنگی و اعتمادسازی میان ملت ها
ـ آیین های صلح آفرین و گسترش فرهنگ دوستی در جشن های نوروزی
ـ راههای بهره گیری از استعاره ها و اسطوره های مشترک بیناذهنی، ساختارهای زبانی مشترک و بافتارهای فرهنگی، باورهای دینی، هنر و سنت های آیینی مشترک صلح آفرین در منطقه فرهنگی نوروز
ـ نقش پژوهش های مشترک دانشگاهی در برساختن گفتمان های صلح آفرین منطقه ای
ـ  و دیگر محورهای مرتبط با موضوع همایش
مشارکت کنندگان

 
 
  https://ccsi.ir//vdcg3w9x.ak9tx4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه