جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ , 27 May 2022
تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب : 23804
پوتین: حل مشکلات قفقاز جنوبی به نفع روابط روسیه و آذربایجان است
رئیس جمهوری روسیه در دیدار با همتای آذربایجانی خود، با اشاره به عادی شدن تدریجی اوضاع در قره باغ، تأکید کرد که حل و فصل کلی اوضاع در منطقه قفقاز جنوبی باعث نزدیک‌تر شدن بیشتر روابط مسکو و باکو خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه معتقد است که حل و فصل اوضاع در منطقه قفقاز جنوبی، روابط دوجانبه بین مسکو و باکو را بسیار نزدیک‌تر خواهد کرد.
رئیس جمهوری روسیه در مذاکرات جداگانه‌ای با "الهام علی‌اف" همتای آذربایجانی خود ضمن اشاره به این واقعیت که "امروزه روابط روسیه و آذربایجان با موفقیت بسیار خوبی در حال توسعه است، تأکید کرد: «من بسیار امیدوارم که اقدامات انجام شده در جهت حل و فصل کلی اوضاع در منطقه قفقاز جنوبی، بطور قطع به نفع روابط دوجانبه ما خواهد بود و من معتقدم، حل و فصل این مسائل این امکان را فراهم می‌کند تا مسکو و باکو روابط خود را سیستماتیک‌تر و نه تنها در عرصه اقتصادی، بلکه در زمینه مسائل انسانی، نزدیک‌تر کنند.»
وی یادآور شد که توسعه روابط دو کشور در وهله نخست به مسائل اقتصادی مربوط می شود، زیرا روسیه و آذربایجان "زمینه‌های زیادی برای کار مشترک داشته منافع مشترک بسیاری در عرصه اقتصادی دارند.
پوتین از سفر علی‌اف به مسکو تشکر کرده و افزود که "مهمترین رویداد سال گذشته وضعیت دشوار بوجود آمده در منطقه قره باغ بود که خوشبختانه ما موفق شدیم تا از ادامه جنگ و خونریزی جلوگیری کنیم . وضعیت به طور کلی به تدریج در حال عادی شدن است.
رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد: «این واقعیت که امروز ما بیانیه مشترکی را در رابطه با توسعه قره باغ امضا کرده‌ایم، گویای تمایل همه طرفین برای حل و فصل بلند مدت اوضاع در این منطقه است.
رئیس جمهوری آذربایجان نیز یادآور شد که توافقنامه مربوط به قره باغ به طور موثر در حال تحقق است و هیچ دلیل جدی برای نگرانی وجود ندارد. به گفته علی‌اف، مناقشه قره باغ کوهستانی دیگر به گذشته پیوسته و بیانیه سه‌جانبه امضا شده، شرایط را برای از سر گیری ارتباطات حمل و نقلی و توسعه اقتصادی منطقه  فراهم خواهد کرد.
 
  https://ccsi.ir//vdcgt79x.ak9wz4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه