جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ , 29 Sep 2023
تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب : 23132
افتتاح پروژه آزمایشی کریدور ترانزیتی ایران-افغانستان- ازبکستان
کریدور ترانزیتی ایران - افغانستان-ازبکستان با عبور آزمایشی ۲ دستگاه کامیون از ایران به افغانستان و در نهایت ازبکستان به صورت آزمایشی فعال شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مصطفی آیتی مدیرکل ترانزیت گمرک ایران اعلام کرد: برای اولین بار دو کامیون از مبدا گمرک شهید رجایی بندرعباس به مقصد  ازبکستان از مسیر افغانستان ارسال شد.
در پی موفقیت افتتاح کریدور کتای و ارسال کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس به مقصد قرقیزستان و تاجیکستان در 5 مرداد 99، این بار محموله های ترانزیتی از این گمرک، توسط دو دستگاه کامیون تحت صحابت کارنه تیر با خروج از گمرک مرزی دوغارون و عبور از کشور افغانستان به مقصد ازبکستان ارسال شد. 
 وی افزود: توسعه کریدورهای ترانزیتی از مسیر افغانستان به عنوان مسیری کوتاه و کم هزینه به مقصد کشورهای آسیای میانه، با استفاده از کارنه تیر، مورد حمایت اکو, ایرو بوده و گمرک ایران با همکاری اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، مصمم به توسعه آن با استفاده ار کارنه تیر است. 
مدیرکل ترانزیت گمرک گفت: با افتتاح آزمایشی این کریدور، به نظر می رسد افغانستان عزم جدی در توسعه ترانزیت در قلمرو خود و اتصال کشورهای آسیای میانه به آبهای جنوب از جمله بنادر خلیج فارس و دریای عمان (چابهار) را دارد.
آیتی افزود: در پی فعال کردن کریدور حمل و نقل ترکیبی هند-چابهار-افغانستان با استفاده از کارنه تیر، توسعه کریدورهای جدید از طریق افغانستان  به مقصد کشورهای آسیای میانه، از سال 98 آغاز و با افتتاح کریدور کتای و ارسال 7 دستگاه کامیون به تاجیکستان و قرقیزستان رسماً اجرایی شد.  
کریدور جدید ایران - افغانستان - ازبکستان می تواند به عنوان یک مسیر جدید کوتاه و کم هزینه، نقش موثری در توسعه تجارت و همکاری های منطقه ای داشته و منجر به افزایش صلح و امنیت پایدار در افغانستان شود.
وی تصریح کرد: اهمیت این کریدور از آنجا بیشتر می شود که ازبکستان اخیراً به درخواست اجرای پروژه تیر الکترونیکی (eTIR) جمهوری اسلامی ایران پاسخ مثبت داده و با ایجاد زیرساختهای لازم در نرم افزار آسیکودای گمرک افغانستان، اجرای اولین کریدور الکترونیکی کارنه تیر                  eTIR Corridor (ایران-افغانستان-ازبکستان) در بین 76 کشور عضو کنوانسیون تیر امکانپذیر شد.
مدیرکل ترانزیت گمرک افزود: ایران، اقتصادی ترین مسیر برای ترانزیت کالاهای کشورهای آسیای میانه (CIS) به دلیل دسترسی کوتاه به آبهای آزاد بوده و توسعه مسیرهای جدید از جمله کریدور ایران-افغانستان-ازبکستان با افزایش سرعت ارسال کالا و کاهش هزینه ها، منجر به توسعه تجارت و نهایتاً رشد اقتصادی منطقه خواهد شد، در واقع این مسیر در کنار مسیر ترکمنستان به ارتقای حمل و نقل، ترانزیت و تجارت در منطقه اکو کمک می کند. 
آیتی در خصوص پروژه های تیر الکترونیکی گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران با اجرای پروژه های تیر الکترونیک (eTIR) با کشورهای ترکیه (1394)،  آذربایجان (1398) و حمل و نقل ترکیبی اسلونی-ایران(1396)، هند-چابهار-افغانستان(1398) و کریدور کتای (مرداد 1399) تلاش کرده تا با توسعه ابزارها و مسیرهای ترانزیتی بستر لازم برای فعالین ترانزیت را فراهم کند.
وی در خصوص نتایج اقتصادی توسعه ترانزیت اظهار داشت: توسعه ترانزیت، ضمن ایجاد درآمد و افزایش اشتغال، منجر به گسترش مناسبات منطقه ای نیز خواهد شد.
آیتی در خصوص اعضای کنوانسیون تیر و اهداف آن گفت: کنوانسیون گمرکی کارنه تیر مربوط به تضمین ترانزیت کالا بوده که 76 کشور از جمله اقتصادهای بزرگ دنیا، چین، اتحادیه اروپا، هند، روسیه،... عضو آن بوده و تسهیل کننده عبور کالا در بین کشورهای مسیر هستند.
 
  https://ccsi.ir//vdcau6nu.49nee15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه