جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ , 9 Jun 2023
تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب : 1182

 در پي لغو رواديد بين گرجستان و ايران ، سايت گرجستان(Geurasia.org) در مقاله اي در اين زمينه نوشت : گرجستان جزو ايالات آمريكا نيست و مي تواند مستقل تصميم بگيرد.
به گزارش ايرنا، هاملت چيپاشويلي نويسنده اين مقاله نوشته است : آمريكا از لغو رواديد بين گرجستان و ايران ناراحت نشده بلكه از همكاري هاي آتي دو كشور ناخرسند است.
نويسنده در ادامه با بيان اينكه اگر آمريكا ايران را دشمن خود مي داند، دليل نمي شود تا گرجستان نيز از توسعه روابط با تهران اجتناب كند ،حتي متحدان اروپايي آمريكا به رغم تحريم هاي اقتصادي به همكاري خود با ايران ادامه مي دهند.
اين نويسنده مي افزايد: اگر كشورهاي اروپايي از سياست مستقل و مبتني بر منافع ملي پيروي مي كنند چرا گرجستان بايد از پاپ كاتوليك تر باشد.
نويسنده تصريح مي كند: اينكه رسانه هاي غربي همواره از خطرات ناشي از برنامه هسته اي ايران هشدار مي دهند و دولت هاي غربي به ويژه آمريكا، ايران را به تلاش جهت ساخت سلاح هسته اي متهم مي كنند به دليل اين است تا استقرار سپر موشكي خود را در اروپا توجيه كنند.

** ايران هرگز در صدد ساخت سلاح هسته اي نيست
نويسنده در ادامه اين مقاله يادآور مي شود: دولت هاي غربي ايران را به حمايت از تروريسم نيز متهم مي كنند و اين در حالي است كه دولت جمهوري اسلامي ايران هرگز در صدد ساخت سلاح هسته اي نبوده و از تروريست ها نيز حمايت نمي كند. ايران كه قرباني تروريسم است همواره اقدامات القاعده و گروه طالبان را محكوم كرده است .

** نقش ايران در بحراني كردن منطقه قفقاز بي اساس است
نويسنده در ادامه نقش ايران در بحراني كردن منطقه قفقاز به ويژه گرجستان را يك داستان بي اساس دانسته و مي نويسد : ايران كشوري است كه در سختي ها همواره در كنار گرجستان بوده و به كشور ما كمك كرده است. در طول روابط ۲۰ ساله ما تهران هرگز عليه گرجستان اقدامي نكرده و همواره در سازمان هاي بين المللي از تماميت ارضي و حق حاكميت گرجستان حمايت كرده است.

** ايران با استفاده از قدرت خود سياست مستقلي را دنبال مي كند
اين نويسنده متذكر مي شود ايران كشوري است كه با كشورهاي منطقه ادعاي ارضي ندارد و با استفاده از قدرت و توانايي خود يك سياست مستقل را دنبال مي كند و بر همين اساس لغو رواديد با اين كشور به توسعه همكاري هاي اقتصادي در زمينه هاي مختلف كمك مي كند.

** ايران تهديدي براي امنيت ملي گرجستان نيست
نويسنده ادامه مي دهد: همان طور كه سفارت جمهوري اسلامي ايران در گرجستان اعلام كرده است طي پنج ماه گذشته بيش از ۱۳ هزار ايراني به گرجستان سفر كرده اند . واقعيت اين است كه ايران بر خلاف سازمان هاي مختلف آمريكايي تهديدي براي امنيت ملي گرجستان نيست.

** نبايد اجازه دهيم آمريكا روابط ايران و گرجستان را تخريب كند
نويسنده اين مقاله در ادامه نتيجه حمايت سازمان هاي آمريكايي در سال ۲۰۰۸ را از دست رفتن دو منطقه آبخازيا و اوستياي جنوبي عنوان مي كند و مي افزايد: اكنون بايد مراقب باشيم و اجازه ندهيم آمريكا روابط دوستانه ايران و گرجستان را تخريب كند.

** گرجستان ايالات آمريكا نيست و مي تواند مستقل تصميم بگيرد
نگارنده اين سرمقاله در پايان با بيان اينكه فعال شدن ديپلماسي ايران در قفقاز رقابت سالم را به وجود مي آورد و در چنين شرايطي گرجستان مي تواند امتيازهاي لازم را به دست آورد، ادامه مي دهد: واقعيت اين است لغو رواديد با جمهوري اسلامي ايران از معدود اقدامات مثبتي بود كه دولت گرجستان در طول ۸ سال گذشته بدون اجازه آمريكا انجام داد؛ با اين اقدام ثابت شد كه گرجستان جزو ايالات آمريكا نيست و مي تواند به طور مستقل تصميم بگيرد.

https://ccsi.ir//vdcd.j0f2yt0fxa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه