تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب : 23378
کتاب «قدرت نرم ایران در قفقاز جنوبی: سیاست مذهبی و دیپلماسی فرهنگی» به کوشش آنسگار یودیکه و در قالب مجموعه ای از مقالات، با ترجمه سعید خاوری نژاد توسط انتشارات دولتمرد در زمستان 1398 در 125 صفحه منتشر شد.

در مقدمه نویسنده کتاب ضمن پرداخت به کلیات رابطه دین و سیاست در قفقاز جنوبی و با پرداختی به ملاحظات نظری و روش شناختی، اعلام می شود که وجود دین و قرابت های مذهبی در قفقاز جنوبی امری بسیار پیچیده و حتی عامل رقابت است نه نزدیکی. سپس در رابطه با مناسبات ایران و آذربایجان، تأثیرگذاری آموزه ها و ایدئولوژی مذهبی ایران در این کشور از طریق اقداماتی از این قبیل تأسیس تشکلات مذهبی منتقد در حوزه سیاسی، تأثیر بر گروه های سازمان یافته موجود، انتشار آثار مکتوب مذهبی و سایر روش ها بررسی می شود. در ادامه، روابط ایران و ارمنستان که بسیار دوستانه ارزیابی می شود مورد برسی قرار می گیرد. نویسنده معتقد است قدرت نرم ایران در ارمنستان را می توان بخشی از سیاست خارجی آن در حوزه مذهبی
ـ فرهنگی دانست که از طریق فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و علمی اجراء می شود. در انتها، اعلام می شود که پرداخت ایران به گرجستان نیز در راستای اعمال قدرت نرم بر این کشور به دلیل وجود اقلیت آذری شیعه در گرجستان به طور مجدد تحت تأثیر عنصر دین قرار می گیرد. محرومیت نسبی اقتصادی و دانش اندک زبان گرجی در میان اقلیت قومی آذری شیعه دو عامل مهم زمینه ساز نفوذ ایران در زمینه فرهنگی و مذهبی عنوان می شود.
 
پس از مطالعه این کتاب می توان نتیجه گرفت که وضعیت کلی مناسبات ایران با همسایگان خود در منطقه قفقاز جنوبی، از نظر به کارگیری ابزار مختلف قدرت نرم، ترکیبی از نفوذ مذهبی و همکاری فرهنگی می باشد که به ویژه در مورد آذربایجان و گرجستان با شیوه نفوذ و در رابطه با ارمنستان بیشتر از طریق همکاری محقق می شود.
 
کتاب حاضر به منظور پیگیری دستور کار، نیل به اهداف و پیشبرد منافع تعریف شده داخلی، سودمند است و مطالب آن به منظور تجزیه و تحلیل آسیب شناختی روش های گذشته و فعلی و همچنین اتخاذ سیاست ها یا اجرای برنامه های آتی، برای طیف وسیعی از مخاطبین، از سیاستمداران و سیاستگذاران داخلی به ویژه دیپلمات های فعال در حوزه قفقاز گرفته تا اساتید و دانشجویان، متخصصان و سایر علاقه مندان مفید خواهد بود.
فهرست مطالب کتاب حاضر به شرح زیر است:
پیشگفتار مترجم   
مقدمه: دین و قدرت نرم در قفقاز جنوبی   
قدرت نرم ایران در آذربایجان: آیا دین اهمیت دارد؟   
سیاست قدرت نرم ایران در ارمنستان: دیپلماسی فرهنگی و دین   
سیاست قدرت نرم ایران در گرجستان   
  https://ccsi.ir//vdcc41qi.2bq1m8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه