کد مطلب : 20733
رونمایی از کتاب هنرمند برجسته ایرانی استاد غلامرضا راهپیما در اتحادیه نقاشان جمهوری خودمختار نخجوان
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵
به گزارش بنیاد مطالعات قفقاز همزمان با برگزاری نمایشگاه آثار فاخر خوشنویسی هنرمند برجسته کشورمان استاد غلامرضا راهپیما در محل اتحادیه نقاشان جمهوری خود مختار نخجوان از کتاب «خوشنویسی و کتاب‌آرایی در ایران» که حاصل تلاش، پژوهش و تحقیق 40 ساله استاد راهپیما است با حضور رئیس اتحادیه نقاشان، سرکنسول و وابسته فرهنگی سرکنسولگری کشورمان، سرکنسول ترکیه، رئیس اتحادیه نویسندگان نخجوان و جمع قابل توجهی از هنرمندان و دانشگاهیان رونمایی شد.
در این کتاب که به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی گردید مولف در شانزده فصل کشکول جامعی از اسباب و ابزار و ارکان و ابواب مختلف و مراحل خلق یک اثر هنری را به رشته تحریر در آورده و حاصل عمری تلاش در عرصه ترویج و اشاعه هنر خشنویسی و پژوهش را به علاقمندان عرضه نموده است. وی گاهی برای فراگیری و فهم مطلبی مبهم و یادداشت علمی نا مفهوم در کتب و فنونی همچون کاغذ سازی و تهیه آن، به کشورهای دور دست هند و چین و آسیای صغیر سفر کرده تا بخشی از ندانسته های این فنون را به علاقمندان این هنر ارائه نماید.
ابزار و مواد خوشنویسی، مرکب قلمدان، کاغذ، کاغذهای الوان، کاغذهای ابر و باد، کاغذهای آهار مهره، قطع و اندازه کتاب، قطاعی(کاغذ بری)، روش به کار بردن ورق طلا، همنشینی نقش و تذهیب در خوشنویسی، قطعه سازی، جلد سازی، اصول و قواعد خط و خوشنویسی، نگهداری، حفاظت و مرمت اسناد و نسخ خطی و واژگان عناوینی می باشند که استاد راهپیما در این اثر ارزشمند به مدت چهار دهه به تحقیق و پژوهش در خصوص آنها پرداخته است.
نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد غلامرضا راهپیما که به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان و در محل اتحادیه نقاشان برپا گردیده است به مدت یک هفته به کار خود ادامه خواهد داد. 
 
Share/Save/Bookmark