کد مطلب : 24040
مسکو: وعده آمریکا درباره دخالت در درگیری اوکراین و روسیه اقدامی تحریک آمیز است
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۸
مسکو: وعده آمریکا درباره دخالت در درگیری اوکراین و روسیه اقدامی تحریک آمیز است
سخنگوی وزارت خارجه روسیه، وعده پنتاگون درباره حمایت از کی‌یف در صورت درگیری نظامی با مسکو، را به "دوستی خاله خرسه" تشبیه کرد و سناتور روس هم به دولت اوکراین توصیه کرد: بیش از حد به وعده‌های آمریکا اعتماد نکند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد، کمکی که پنتاگون وعده آن را به مقامات کی‌یف در صورت درگیری نظامی با روسیه داده، بیشتر شبیه "دوستی خاله خرسه"  است و منفعتی برای اوکراین ندارد.
زاخارووا در این باره گفت: «چنین اظهاراتی چیزی جز "ابراز دوستی خاله خرسه" نیست و فایده‌ای برای اوکراین نخواهد داشت. برای حل و فصل اوضاع، همه باید برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنند و آن دستیابی به صلح پایدار در مناطق شرق اوکراین است.»  
این دیپلمات روس یادآور شد که ایالات متحده با ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی و همچنین "سخنان تهاجمی و تحریک آمیز"، تنها مقامات اوکراین را به نادیده گرفتن و ادامه عدم رعایت توافقات مینسک تشویق می‌کند. به عقیده وی، چنین رفتاری از جانب مقامات واشنگتن مغایر با تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل درباره حل و فصل مناقشه داخلی در اوکراین است.
روز جمعه وزارت دفاع اوکراین پس از مذاکرات "آندری تاران" وزیر دفاع این کشور با "لوید آستین" رئیس پنتاگون، اعلام کرد که واشنگتن آماده حمایت از کی‌یف در صورت درگیری نظامی با روسیه است.
پس از این مذاکرات، وزیر دفاع آمریکا بیانیه‌ای صادر کرد و یادآور شد که ایالات متحده از سال 2014 به اینطرف، به عنوان بخشی از کمک‌های خود در راستای تأمین امنیت اوکراین، بیش از 2 میلیارد دلار به این کشور اختصاص داده است. طرف آمریکایی همچنین اهداف خود برای تقویت هر چه بیشتر توان بالقوه نیروهای مسلح اوکراین را اعلام کرد.
در همین رابطه، "آلکسی پوشکوف" عضو ارشد کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه ابراز عقیده کرده است که اوکراین در صورت درگیری با روسیه، نباید به وعده کمک آمریکا اعتماد کند.
پوشکوف در صفحه تلگرام خود در این باره نوشت: «مقامات کی‌یف نباید به وعده طرف آمریکایی در صورت شروع عملیات نظامی اوکراین علیه دونباس بیش از حد اعتماد کنند.»
به گفته این سناتور روس، تضمین‌های لوید آستین می‌تواند "معنای" دیگری داشته باشد: از تحریم‌های جدید ضد روسی گرفته تا ارسال تسلیحات نظامی. با این حال، مداخله مستقیم نظامی ایالات متحده در درگیری احتمالی بین اوکراین و روسیه، "جنون محض" است.
روز پنج شنبه گزارش شده بود که ناتو روسیه را به تشدید درگیری‌ها در منطقه دونباس اوکراین متهم کرده است. سخنگوی ناتو گفته بود که این سازمان دلیل عدم موفقیت در تلاش برای تنش زدایی در دونباس در چارچوب توافقات مینسک را اقدامات بی ثبات کننده روسیه می‌داند.
وزارت دفاع آمریکا نیز روز پنج‌شنبه از افزایش تعداد نیروهای نظامی روسی در مرز اوکراین ابراز نگرانی کرده و مدعی شد که این اقدام نقض رژیم آتش‌بس در منطقه دونباس است.   
در این رابطه، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین اعلام کرد که روسیه حق دارد که به صلاحدید خود نیروهای نظامی را در هر منطقه از خاک این کشور که مایل است، مستقر کند و این مسئله تهدیدی برای سایر کشورها نبوده و نباید موجب نگرانی کشورهای غربی شود
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵