کد مطلب : 20222
وزیر دفاع سابق ارمنستان کاندیدای دبیری سازمان پیمان امنیت جمعی
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۶
دولت ارمنستان معرفی وزیر دفاع سابق این کشور را برای احراز سمت دبیر سازمان پیمان امنیت جمعی برنامه‌ریزی می‌کند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، ارمنستان معرفی «واگارشاک اروتونیان» وزیر دفاع سابق این کشور به سمت دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی را برنامه ریزی می‌کند.
ارمنستان علاقه‌مند به معرفی وزیر دفاع سابق ارمنستان به سمت دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی و حفظ ریاست در این سازمان تا سال 2020 است.
اروتونیان در وزارت دفاع ارمنستان در سال‌های 1999- 2000 کار کرده است.
این در حالی است که «یوری خاچاتوراف» دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی سابق پنج روز پیش توسط دولت ارمنستان به اتهام شرکت در سرنگونی دولت ارمنی در سال 2008 برکنار شد و «ارمان ایگاریان» رئیس مرکز مطبوعاتی «نیکولا پاشینیان» نخست وزیر این کشور از بررسی مسئله معرفی دبیر جدید سازمان مذکور تاریخ هشتم نوامبر سال جاری خبر داد.
سازمان پیمان امنیت جمعی در سال 1992 و با مشارکت کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان تشکیل شد.
این کشورها در سال 2002 تصمیم گرفتند، این سازمان را به یک ائتلاف نظامی تبدیل کنند. بعدها کشورهای گرجستان، آذربایجان و ازبکستان از آن جدا شدند. این سازمان در دوم دسامبر 2004 به عنوان عضو ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شد.
اهداف تشکیل این سازمان، محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ آمریکا در حوزه کشورهای همسایه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش توان سیاسی، اقتصادی و نظامی فدراسیون روسیه به منظور متحد نگهداشتن کشورهای عضو اتحاد و بالا بردن ظرفیت‌های نظامی و سیاسی آنها ایجاد شده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵