کد مطلب : 21456
دیدار روسای جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان در منطقه مرزی میان دو کشور
شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۹
دیدار روسای جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان در منطقه مرزی میان دو کشور
روسای جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان در منطقه مرزی میان دو کشور دیدار کردند.
به گزارش صدای خراسان و به نقل از کانیوز پیش از ظهر امروز امام علی رحمان و سورنبای جینبکف در چارراهه  روستا های واروخ شهرستان اسفره تاجیکستان  و آق سای شهرستان باتکند قرقیزستان دیدار کردند،دو رئیس جمهور با ساکنان این دو روستا هم صحبت کردند و از آنها خواستند دیگر به نزاع ادامه ندهند.
امروز همچنین ادامه دیدار و گفتگو های رحمان و سورنبای جینبکف در شهر اسفره تاجیکستان  قرار است دور سوم مزاکرات آن ها در منطقه چالپان آته قرقیزستان صورت گیرد.
موضوع اصلی این دیدار و گفتگو ها حل و فصل مشکل دیرینه مرز مشترک میان دو کشور است.
 این خط مرز هنوز از زمان شوروی محل مناقشه ساکنان مناطق مرزی دو کشور بوده است. آخرین مورد از این گونه مناقشه ها هم  روز 22 جولای رخ داد که یک ساکن 52 ساله واروخ با اسم جلال قره آف بااصابت گلوله شلیک شده از سوی قرقیزها کشته و دها نفر از دو طرف زخمی شدند.
رئیس نیروهای مرز بانی وابسته به کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان علت این مناقشه، آن را تلاش گروه های ذینفع در قرقیزستان برای متشنج کردن اوضاع مرز مشترک در آستانه دیدار رئیسان جمهوری دو کشور ارزیابی کرد.
در پی دو دهه مذاکرات  مقامات دو کشور برسرحل اختلافات مرزی تنها 504  کیلومتر از مرز976 کیلومتری تاجیکستان و قرقیزستان علامت گذاری شده است
 
 
Share/Save/Bookmark