کد مطلب : 16766
اتهامات جديد اردوغان عليه ايران
جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۷
رئيس جمهور ترکيه در يک گفت‌وگوي تلويزيوني، ايران را به «توسعه‌طلبي فارسي» در خاورميانه متهم کرد
اتهامات جديد اردوغان عليه ايران
به گزارش فارس، «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه علي‌رغم به رسميت شناختن نقش ايران و همکاري‌هايش در حل بحران‌هاي سوريه و عراق، تهران را به توسعه طلبي در خاورميانه متهم و آن را محکوم کرد.

اردوغان طي مصاحبه با شبکه آرتي‌پي پرتغال، گفت: «آيا سوريه صحنه بازي براي توسعه طلبي فرقه‌اي ايران است؟ بله هست. آيا عراق نيز چنين صحنه‌اي است (براي ايران)؟ بله هست. من اين مسئله را توسعه طلبي فارسي مي‌دانم تا توسعه طلبي فرقه‌اي. بايد بطور خاص بگويم که من توسعه طلبي فارسي را محکوم مي‌کنم.»

وي با اشاره به همکاري ايران، ترکيه و روسيه در موضوع سوريه تحت مذاکرات «آستانه» اما تاکيد کرد مشکلات در عراق نيز بدون ايران حل نشدني است و کنار گذاشتن ايران از اقدامات براي پايان دادن به جنگ سوريه به نفع هيچکسي نيست زيرا دولت سوريه با ايران کار مي‌کند.

به نوشته روزنامه «حريّت» رئيس جمهور ترکيه در اين گفت‌وگوي تلويزيوني بار ديگر از ايالات متحده و عربستان سعودي خواست به فرايند مذاکرات صلح سوريه در آستانه بپيوندند.

اردوغان درباره عمليات آزادسازي «رقه» از دست داعش به رهبري آمريکا نيز ضمن انتقاد مجدد از حضور نيروهاي کُرد يگان‌هاي مدافع خلق (ي.پ.گ) در اين عمليات، تصريح کرد: «مي‌دانم که آنها (آمريکا) اين سازمان را تروريستي نمي‌دانند و ترجيح مي‌دهند دست در دست هم در عمليات رقه حرکت کنند.»

وي همچنين از تاسيس يک پايگاه هوايي جديد به دست آمريکا در نزديکي شهر «کوباني» در شمال سوريه خبر داد و مدعي شد قرار است با استقرار نيروهاي کُردي و آمريکايي، اين پايگاه در آينده به دست ي.پ.گ کنترل شود.

رئيس جمهور ترکيه بحران پيش آمده براي قطر را توطئه‌اي عليه اين کشور توصيف کرده و گفت: «...اين کار درستي نيست...قطر کشوري است که بيشتر جمعيت آن مسلمان است و آنهايي که چنين نقشه‌اي را عليه آنها اجرا مي‌کنند نيز مسلمان هستند. اميدوارم عربستان رهبري خود را دوباره نشان داده و اين بحران را تا قبل از عيد فطر حل کند.»

اردوغان همچنين تاکيد کرد پايگاه نظامي ترکيه در قطر براي خدمت به ثبات و امنيت منطقه است و بزودي تعداد نيروهاي ترکيه‌اي در آن افزايش خواهد يافت.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵