کد مطلب : 3290
نگاهی به رویدادهای جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۱
سه شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۴
نگاهی به رویدادهای جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۱

برگزاری همایش جهانی گفتگوی میان فرهنگ ها با حضور ۵۰۰ نفر از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و دینی از ۱۱۵ كشورجهان در اوایل سال ۲۰۱۱ در باكو ، یكی از مهمترین رویدادهای جمهوری آذربایجان بود.

'علی اكبر جوانفكر ' مشاور مطبوعاتی رییس جمهور اسلامی ایران كه به دعوت وزیر فرهنگ وگردشگری جمهوری آذربایجان به باكوسفر كرده بود در سخنرانی خود در این همایش بر ترویج دوستی و برادری در بین جوامع بشری و صلح بر پایه احترام متقابل بین فرهنگ های ملل تاكید كرد.

به منظور حل مناقشه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان' الهام علی اف' رییس جمهور آذربایجان و 'سرژسركیسیان' رییس جمهور ارمنستان سال گذشته میلادی دو باردر شهرهای سوچی و قازان روسیه با حضور' مدودف' رییس جمهور روسیه دیدار و گفتگو كردند اما این مذاكرات نیز همانند گذشته هیچ نتیجه مثبتی در بر نداشت.

در ادامه سفر رییس جمهوری فرانسه به منطقه قفقاز جنوبی ' نیكلای ساركوزی ' در میان تدابیر شدید امنیتی برای گفتگو با مقامات جمهوری آذربایجان اواسط سال ۲۰۱۱ وارد باكو شد.

در سفر' رجب طیب اردوغان' نخست وزیر تركیه به باكو جمهوری آذربایجان و تركیه موافقت كردند مناسبات دو كشور در زمینه های اقتصادی و سیاسی بیش از پیش تقویت شود، ضمن اینكه 'هاینز فیشر' رییس جمهور اتریش و 'پال اشمیت' رییس جمهور مجارستان نیز در این سال به باكو سفر كردند.

در سال ۲۰۱۱ 'رضا تقی پور' وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، 'علی اكبر جوانفكر' مشاور مطبوعاتی رییس جمهور، 'سید محمد حسینی ' وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار' احمد وحیدی ' وزیر دفاع ، ' محمد مهدی آخوندزاده' و ' محمد رضا رئوف شیبانی' معاونین وزرای امورخارجه كشورمان به باكو سفر كردند.

پس از برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد در بالی اندونزوی، جمهوری آذربایجان و فیجی به عضویت این جنبش در آمدند.

در اوایل سال ۲۰۱۱ با سفر وزیر دفاع روسیه به باكو بار دیگر موضوع تمدید اجاره پایگاه ردیابی و راداری 'قبله' جمهوری آذربایجان مطرح شد و در نهایت دو كشور در اواخر سال گذشته میلادی با تمدید اجاره این پایگاه موافقت كردند.

در اواخر سال گذشته با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۱۲ به مدت دو سال به عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد در آمد.

احزاب مخالف غربگرای دولت جمهوری آذربایجان در طول سال ۲۰۱۱ تلاش كردند پنج بار در باكو تجمع كنند اما ماموران پلیس با توجه به عدم صدور مجوز قانونی، بسیاری از تجمع كنندگان را دستگیر و مانع از برگزاری این تجمعات شدند.

حزب اسلامی جمهوری آذربایجان نیز برای برگزاری تظاهرات در باكو چند بار درخواست خود را به فرمانداری باكو ارایه كرد اما مقامات فرمانداری باكو با برگزاری تظاهرات اعضای این حزب در باكو موافقت نكردند.

پس از ۹ ماه بازداشت و پایان محاكمه رییس و شش عضو حزب اسلامی جمهوری آذربایجان، دادگاه كیفری باكو' حاج محسن صد اف' رییس این حزب را به ۱۲ سال حبس و شش نفر دیگر از اعضای آن را بین ۱۰ تا ۱۱ سال حبس محكوم كرد و پس از آن وكیل مدافع آنان با ارایه دادخواستی خواستارتجدید نظر این احكام شد.

نشست مشترك توسعه حمل ونقل مرزی بین مقامات جمهوری آذربایجان و ایران به منظور تسهیل تردد اتباع دو كشور اواسط سال ۲۰۱۱ برگزارشد.

با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به باكو هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با حضور هنرمندان ایرانی برای نخستین بار روزهای ۱۱ تا ۱۶ مهرماه در شهرهای باكو وگنجه برگزارشد.

در نمایشگاه آثار هنری هنرمندان ایرانی در باكو سه هنرمند ایرانی بیش از ۱۰۰ اثر هنری خود را در زمینه های نقاشی ،خطاطی ،میناتور، تذهیب و منبت كاری در اوایل سال ۲۰۱۱ در خانه نقاشان جمهوری آذربایجان در باكو به نمایش گذاشتند.

با برگزاری سی و دومین اجلاس مشترك منابع زنده دریای خزر با حضور روسای سازمانهای شیلات پنج كشور ساحلی خزر در اواخر سال گذشته میلادی در باكو، پنج كشوریاد شده موافقت كردند صید ماهیان خاویاری را از اول سال ۲۰۱۲ در دریا خزر را ممنوع كنند.

با حضور ۵۰ شركت ایرانی از بیش از ۱۵ استان كشور ششمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران روزهای ۱۱ تا ۱۵ آبان ماه در مركز نمایشگاهی حیدر علی اف باكو برگزارشد.

برگزاری مسابقات جهانی بوكس انتخابی المپیك لندن بزرگترین رویداد ورزشی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۱ بود. این مسابقات با حضور بوكسورهای بیش از ۱۴۰ كشور جهان به مدت ۱۵ روز در باكو برگزارشد.

كمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان در گزارشی اعلام كرد، درشش ماهه نخست سال ۲۰۱۱ میلادی حجم مبادلات تجاری این كشور به ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید كه ۱۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن مربوط به صادرات این كشور و چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار مربوط به واردات این كشور بود.

این كمیته در آمار دیگری اعلام كرد، طی نه ماهه سال ۲۰۱۱ حجم مبادلات تجاری جمهوری آذربایجان به ۲۶ میلیارد و ۶۲۰ ملیون دلار رسید كه ۱۹ میلیارد و ۲۰ میلیون دلار آن مربوط به صادارات و شش میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار مربوط به واردات انواع كالا بوده است.

ارزش پول ملی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۱ در برابر سایر ارزها از جمله دلار و یورو تقویت شد به طوری كه در اوایل سال گذشته هر ۱۰۰ یورو با ۱۱۵ منات تسعیر می شد اما با تقویت آن ،هم اكنون هر ۱۰۰ یورو معادل ۱۰۱ منات در صرافی های باكو معامله می شود.

برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی 'باكو تل'، هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز، نمایشگاه بین المللی فناوریهای زیست محیطی خزر و هفدهمین نمایشگاه بین المللی ساخت وساز و هفدهمین نمایشگاه بین المللی بهداشتی وپزشكی باكو از مهمترین نمایشگاه های اقتصادی جمهوری آذربایجان در سال گذشته بود.

همچنین سال ۲۰۱۱ دهمین نمایشگاه بین المللی حمل ونقل، هفتمین نمایشگاه بین المللی خودرو و نمایشگاه بین المللی مواد غذایی در مركز نمایشگاهی اكسپو باكو از دیگر نمایشگاه های مهم جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۱ بود.

Share/Save/Bookmark