کد مطلب : 21020
امضای ۲۰ موافقت نامه همکاری در سفر رئیس جمهور کره جنوبی به قزاقستان
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵
امضای ۲۰ موافقت نامه همکاری در سفر رئیس جمهور کره جنوبی به قزاقستان
کاظم جومرت توکایف رئیس جمهور قزاقستان و مون جائه-این رئیس جمهور کره جنوبی برای بحق و گفتگو در مورد روابط دوجانبه در آستانه با یکدیگر ملاقات کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از AKIpress، جائه-این پس از دیدار با توکایف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اشاره به سیاست جدید کره جنوبی در منطقه اوراسیا تحت عنوان «سیاست شمالی»، خواسته سئول را اطمینان از صلح و توسعه مشترک اوراسیا اعلام کرد.
روسای جمهور دو کشور خواستار افزایش تلاش ها برای آمادگی در برابر انقلاب چهارم صنعتی شامل توسعه مشترک بخش های پیشرفته صنعتی جدید از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، اینترنت 5G و اینترنت اشیا شدند.
دو طرف توافق کردند تا مبادلات بین دو ملت را افزایش دهند. از این رو سال 2022 را به مناسیت 30مین سالگرد برقراری روابط دو کشور سال تبادل فرهنگی اعلام کردند.
رئیس جمهور کره جنوبی همچنین خواستار حمایت از تلاش های سئول جهت خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره شد. رئیس جمهور قزاقستان نیز اعلام کرد کشورش به طور فعال از روند صلح حمایت می کند و به هر نحوی که بتواند به این فرآیند کمک خواهد کرد.
توکایف رئیس جمهور قزاقستان نیز خاطر نشان ساخت کره جنوبی در میان 10 کشور اول در زمینه همکاری های تجاری، سرمایه گذاری و فناوری با این کشور قرار دارد.
در پایان نشست روسای جمهور قزاقستان و کره جنوبی، وزرای بازرگانی دو کشور با هدف بهبود همکاری های دو کشور موافقت نامه هایی در زمینه های گمرکی، زیرساخت ها، بهداشت و درمان پزشکی، گردشگری و بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط امضا کردند.
تجارت بین قزاقستان و کره جنوبی در سال گذشته میلادی به 2.2 میلیارد دلار رسید که از زمان شروع روابط دو کشور در سال 1992 شاهد رشد 220 درصدی بوده است. همچینن میزان بازدیدکنندگان بین دو کشور نیز به 90 هزار نفر در سال 2018 رسید.
رسانه های قزاقستان گزارش دارند که همسر رئیس جمهور کره جنوبی نیز قرار است از دانشگاه نظربایف در آستانه دیدار کند.
رئیس جمهور کره جنوبی از تاریخ  16 آوریل سفر منطقه ای خود به کشورهای آسیای میانه را با بازدید ترکمنستان آغاز کرد.
سخنگوی رئیس جمهور کره جنوبی خاطر نشان ساخته بود: پیش بینی می شود دیدارهای رئیس جمهور جائه-روابط تاریخی و سنتی کره جنوبی با کشورهای آسیای میانه را تقویت کرده و سیاستهای جدید این کشور در منطقه آسیای میانه را رو به جلو ببرد.
 
 
Share/Save/Bookmark