کد مطلب : 17077
ترکیه از آغاز فعالیت سه نیروگاه هسته ای در دست ساخت خود تا سال 2030 خبر داد
جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
به گزارش خبرگزارش موج، برات آلبایراک روز جمعه در نشست سیاست انرژی ملی و معدن در استانبول گفت: روند مذاکرات برای احداث نیروگاه هسته ای سینوپ نیز به نقطه پایانی رسیده و روند فعالیت نیروگاه های هسته ای در سال 2023 با دریافت نخستین راکتور آغاز شده و تا سال 2030 هر سه نیروگاه هسته ای ترکیه فعالیت خود را به طور کامل آغاز می کند.
وی افزود: پایه ریزی نیروگاه هسته ای آک کویو ترکیه تا پایان سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، ترکیه و روسیه در سال 2010 نخستین توافقنامه احداث پروژه نیروگاه هسته ای مرسین - آک کویو را که به ارزش 20 میلیارد دلار امضا کردند.
بر اساس این قرارداد، روس‌ها که از 2 سال پیش عملیات احداث این نیروگاه را آغاز کرده اند، باید حداکثر تا سال 2023، این نیروگاه را با چهار رآکتور هسته‌ای و ظرفیت تولید چهار هزار و 800 مگاوات برق آماده بهره برداری کنند.
نیروگاه هسته‌ای سینوپ ترکیه نیز به عنوان دومین نیروگاه این کشور در سواحل دریای سیاه با همکاری کشور ژاپن احداث شده و به بهره برداری خواهد رسید.
سومین نیروگاه هسته ای ترکیه نیز قرار است با همکاری کشور چین احداث شود ولی هنوز مکان و جزئیات احداث آن اعلام نشده و به نظر می رسد مذاکرات در این زمینه بین طرفین ادامه دارد.
استفاده از انرژی هسته ای در سال 1962 وارد دستور کار دولت ترکیه شد که درآن سال در ناحیه کوچک چکمجه استانبول از سوی مرکز تحقیقات و آموزش هسته ای یک راکتور آزمایشی با قدرت یک مگاوات به نام TR-1 راه اندازی شد.
دولت آنکارا به ویژه شخص اردوغان همواره در مجامع بین المللی از حق کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حمایت کرده و به صراحت در این زمینه موضع خود را اعلام و تاکید کرده است که قصد دارد در یک دوره بلند مدت، حداقل 20 درصد انرژی برق این کشور را از طریق نیروگاه های هسته ای تامین کند.
گفته می شود ترکیه از نظر منابع اورانیوم و توریوم که ماده خام انرژی هسته ای به شمار می رود، غنی است.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵