کد مطلب : 18741
ابراز نگرانی ناتو از تلاش ترکیه برای خرید سامانه اس۴۰۰
پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد که تلاش روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه نگرانی های زیادی برای ناتو ایجاد کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ناتو اعلام کرد که تلاش ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ نگرانی های زیادی برای این سازمان ایجاد کرده است.
«پیتر پاول» رئیس کمیته نظامی ناتو اعلام کرد که سامانه اس ۴۰۰ با فناوری ناتو تطابق ندارد و سامانه های موشکی روسیه به صورت جداگانه مورد استفاده قرار خواهند گرفت و در سامانه دفاعی پیمان آتلانتیک شمالی ادغام نخواهند شد.
وی با بیان اینکه مشکل اساسی در این است که اطلاعات زیرساختی ناتو در ترکیه در این سامانه روسی ثبت خواهد شد، افزود استفاده از اس ۴۰۰ نیازمند سطح بالایی از آموزش است و این مسأله به این معنا است که کارشناسان روسی برای آموزش دادن به نظامیان ترکیه به این کشور سفر خواهند کرد و به نظر می رسد که کارشناسان روسی می توانند به اطلاعات محرمانه مهمی دست پیدا کنند که بعدتر به مسئولان کشورشان منتقل کنند.
پیشتر رسانه ها اعلام کرده بودند که ایالات متحده ممکن است در پی خرید سامانه اس ۴۰۰ و توسعه همکاری فنی با روسیه در زمینه ساخت این سامانه در اراضی ترکیه، آنکارا را تحریم کند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵