کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نیویورک تایمز: کرملین برنده دور نخست مذاکرات امنیتی است

22 دی 1400 ساعت 15:26


رسانه‌های گروهی غربی نتیجه‌گیری‌های متفاوتی از دور نخست مذاکرات روسیه با شرکای غربی درباره مسائل امنیتی اروپا داشتند، امکان توافق طرفین را بسیار بعید دانسته، ولی شکست مذاکرات در هر لحظه را قابل پیش‌بینی می‌دانند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو در گزارشی نوشت، رسانه‌های گروهی غربی ارزیابی‌های مختلفی در خصوص مذاکرات دوجانبه آمریکا و روسیه در خصوص تضمین‌های امنیتی که روز دوشنبه در ژنو برگزار شد، داشتند.
روزنامه "نیویورک تایمز" به این نتیجه گیری رسید که برنده دور نخست مذاکرات، طرف روسی بود. این روزنامه در مقاله‌ای نوشته است: «حتی در شرایط فقدان امتیاز دهی از سوی آمریکا، برنده مذاکرات روز دوشنبه در ژنو را می‌توان کرملین نامید، برای اینکه اصلی‌ترین موضوع مورد بررسی گسترش ناتو بود که مدتهاست رئیس جمهور ولادیمیر پوتین را آزار می‌دهد و ظاهراً روس‌ها قصد ندارند از درخواست خود درباره غیرقابل قبول بودن ادامه گسترش ناتو صرف‌نظر کنند.»
در عین حال، مفسر روزنامه "گاردین" معتقد است که چنین مذاکرات دیپلماتیکی نمی‌تواند سریعاً به نتیجه برسد و دستیابی به توافق نیازمند رایزنی‌های طولانی است. به نوشته این روزنامه، «کمتر کسی در محافل کارشناسی بین المللی انتظار دارد که مذاکرات این هفته بین نمایندگان روسیه و کشورهای غربی منجر به حل و فصل سریع بحران کنونی در روابط دو طرف شود. البته امکان شکست کامل مذاکرات و تیرگی بیشتر اوضاع، با توجه به اختلاف مواضع طرفین، هر لحظه وجود دارد.»   
روزنامه "تایمز" نیز به نوبه خود یادآور شده که هر دو طرف روسی و آمریکایی در مذاکرات ژنو در خصوص لزوم ادامه گفتگوها اتفاق نظر دارند، البته به نظر بعید می‌رسد که مقامات مسکو و واشنگتن بتوانند به توافق سریعی درباره مسائل امنیتی دست یابند.
نشریه "دیلی اکسپرس" نیز نوشته که هیچ علامتی از دستیابی به پیشرفت جدی در مذاکرات ژنو وجود ندارد، اظهارات نمایندگان دو کشور گویای باقی ماندن اختلاف نظرات بود، تنها نکته مثبت این است که دو طرف به ادامه تلاش‌ها در جهت کاهش وخامت اوضاع علاقه دارند.
 
 


کد مطلب: 24705

آدرس مطلب :
https://www.ccsi.ir/fa/news/24705/نیویورک-تایمز-کرملین-برنده-دور-نخست-مذاکرات-امنیتی

قفقاز
  https://www.ccsi.ir