دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ , 23 May 2022
تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۶
کد مطلب : 24650
وزارت دفاع روسیه: ناتو خود را برای درگیری نظامی گسترده آماده کرده است
معاون وزیر دفاع روسیه در دیدار با وابسته‌های نظامی خارجی با تحریک‌آمیز خواندن افزایش اقدامات نظامی ناتو در نزدیکترین فاصله از مرزهای روسیه، بر آمادگی مقامات مسکو برای گفت‌وگوی جدی و سازنده درباره تضمین‌های امنیتی تأکید کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگرد "الکساندر فومین" معاون وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه در یک نشست توجیهی ویژه برای وابسته‌های نظامی و نمایندگان سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در مسکو اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خود را برای یک درگیری مسلحانه گسترده با روسیه آماده کرده است.
این مقام بلندپایه نظامی گفت: «واضح است که ساختارهای نظامی ناتو به‌طور کامل خود را برای یک درگیری مسلحانه در مقیاس گسترده با روسیه آماده کرده‌اند، ضمن اینکه اقدامات تحریک‌آمیز کشورهای عضو ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه احتمال بروز درگیری نظامی بین دو طرف را نیز افزایش داده است. در اسناد دکترین ناتو طی چند سال اخیر، از جمله استراتژی نظامی ناتو در سال 2019، از فدراسیون روسیه مستقیماً و "بدون هیچ اما و اگری"، به‌عنوان اصلی‌ترین منبع تهدید امنیتی برای کشورهای عضو این پیمان نام برده شده است.»
وی ادامه داد: «فعالیت نظامی کشورهای عضو ناتو در منطقه قطب شمال نیز افزایش قابل‌توجهی یافته است. پیمان آتلانتیک شمالی همچنین گستردگی فعالیت‌های آموزشی و نظامی خود در این منطقه را با استفاده از هواپیماهای بمب‌افکن راهبردی افزایش داده و این در حالی است که تمامی این اقدامات در نزدیکترین فاصله از مرزهای ملی روسیه صورت می‌گیرند.
فومین یادآور شد: در حالی که "اعلامیه رم" همچنان قابلیت اجرایی داشته و معتبر است که روسیه و پیمان ناتو یکدیگر را دشمن تلقی نمی‌کنند.
به‌گفته وی، طی چند سال‌ گذشته ناتو درصدد بازدارندگی نظامی روسیه تا جای ممکن است، در حالی‌ که این سازمان پیش از این روی طرح‌های همکاری‌های مشترکی که صرفاً منافع ناتو را تأمین می‌کرد، متمرکز بود.
این مقام نظامی روس یادآور شد: «وضعیت اسفناک کنونی در روابط دو طرف را می‌توان این‌گونه توضیح داد که پیمان ناتو به‌طور مرتب به‌سمت استفاده از روش‌های ترکیبی برای بازدارندگی روسیه روی آورده است و از جمله این روش‌ها همراه کردن گفتگو با افزایش آماده‌سازی نظامی برای مقابله احتمالی است.»
وی اضافه کرد: تنها در سال جاری کشورهای عضو ناتو 1.174 تریلیون دلار برای نیازهای نظامی خود هزینه کرده‌اند و این شاخص 18برابر بیشتر از بودجه دفاعی روسیه است.
سرگرد فومین تأکید کرد: «روسیه همواره و به‌طور بی‌سابقه‌ای برای مشارکت سازنده با کشورهای غربی آمادگی دارد و به‌طور داوطلبانه اقداماتی را برای غیرنظامی کردن مرزهای غربی این کشور انجام داده است، ولی ادامه گسترش ناتو تأثیر منفی بر ساختار امنیتی قاره اروپا گذاشته است.»
به‌گفته وی، از جمله اقدامات مخرب کشورهای غربی تحریک بحران داخلی در اوکراین، به‌جای کمک به حل‌وفصل مناقشه داخلی در این کشور است که به‌خاطر آن ناتو همکاری‌های خود با روسیه را نیز متوقف کرد، چنین تصمیمی در اول آوریل سال 2014 از سوی بروکسل گرفته شد. معاون وزیر دفاع روسیه این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که دقیقاً ایالات متحده و متحدانش در اروپا از کودتای دولتی خونین در اوکراین حمایت کرده دولت جدیدی را که به‌طور غیرقانونی و با حمایت نیروهای خارجی روی کار آمده بود به‌رسمیت شناختند.
الکساندر فومین در عین حال در خصوص پیش‌نویس توافقنامه ارائه‌شده از سوی مسکو به آمریکا و ناتو درباره تضمین‌های امنیتی تأکید کرد که وزارت دفاع روسیه خواستار مذاکره سازنده با شرکای غربی خود در این زمینه است.
وی گفت: «ما بر این عقیده هستیم که این توافقنامه هم به‌نفع روسیه و هم به‌نفع کل کشورهای اروپایی خواهد بود. ما امیدواریم که گفتگوها در این خصوص جدی و سازنده باشند، و اکنون نیز منتظر هستیم مقامات بروکسل هرچه سریع‌تر به پیشنهادات طرف روسی دراین‌باره واکنش نشان دهند و آماده مذاکره باشند.»
 
  https://ccsi.ir//vdcgz39x.ak9tn4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

عضويت در خبرنامه