کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

اوضاع قره‌باغ؛ موضوع مذاکرات مجدد پوتین و پاشینیان

1 آذر 1400 ساعت 14:18


نخست وزیر ارمنستان در دومین گفت‌وگوی تلفنی خود با رئیس جمهوری روسیه طی یک هفته گذشته، از تلاش‌های میانجی‌گرانه فعال طرف روسی برای حل و فصل مشکلات و تثبیت اوضاع در منطقه قره باغ قدردانی کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در جریان دومین مذاکرات تلفنی خود با "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان طی یک هفته گذشته، روند اوضاع کنونی پیرامون منطقه قره باغ کوهستانی و اقدامات صورت گرفته برای تثبیت اوضاع منطقه را مورد بررسی قرار داد.
بر اساس اطلاعات کرملین، در جریان این رایزنی تلفنی، وضعیت کلی منطقه قره باغ کوهستانی بعد از درگیری‌های نظامی اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و اقدامات صورت گرفته به منظور برقراری امنیت و تثبیت اوضاع، بر اساس توافقات سه‌جانبه مربوط به 9 نوامبر سال 2020 و 11 ژانویه سال 2021 درباره برقراری آتش‌بس در منطقه قره باغ مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این رابطه نیکول پاشینیان از تلاش‌های پیگیرانه و میانجی‌گرانه روسیه برای حل و فصل مشکلات موجود در منطقه قدردانی کرد. 
رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر ارمنستان که سه‌شنبه هفته گذشته نیز با یکدیگر مذاکراتی تلفنی داشتند، موافقت کردند که به تماس‌های دوجانبه ادامه دهند.
پیش از این اعلام شد که "الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان و "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان پس از مذاکراتی تلفنی روز جمعه با "شارل میشل" رئیس شورای اروپا موافقت کرده‌اند که در تاریخ 15 ماه دسامبر  (24 آذر ماه) و در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شرکای شرقی این سازمان در بروکسل، با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.
"دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین نیز برگزاری نشست سران سه‌جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را بعید ندانسته، ولی یادآور شده بود که برای این منظور لازم است تا هر سه طرف اعلام آمادگی کنند. 
 
 


کد مطلب: 24559

آدرس مطلب :
https://www.ccsi.ir/fa/news/24559/اوضاع-قره-باغ-موضوع-مذاکرات-مجدد-پوتین-پاشینیان

قفقاز
  https://www.ccsi.ir