کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

واکنش بروکسل به تصمیم روسیه درباره تعطیلی دفاتر ناتو در مسکو

27 مهر 1400 ساعت 14:18


سخنگوی دفتر مطبوعاتی ناتو با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه روسیه، گفت: هنوز رسماً توقف فعالیت دفاتر نظامی و اطلاعاتی ناتو در مسکو به بروکسل ابلاغ نشده و این سازمان آماده گفت‌وگو با طرف روسی است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دفتر مطبوعاتی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که این سازمان اظهارات "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه درباره متوقف شدن فعالیت دفتر نمایندگی نظامی و دفتر اطلاعاتی ناتو در مسکو را شنیده، ولی هنوز اعلام رسمی در این خصوص دریافت نکرده است.
"اوآنا لونگسکو" سخنگوی رسمی ناتو شب گذشته گفت: «ما اظهارات وزیر خارجه لاوروف را از طریق رسانه‌ها شنیده‌ایم، ولی تاکنون اطلاعیه رسمی طرف روسی درباره متوقف شدن فعالیت دفاتر نمایندگی ناتو در مسکو را دریافت نکرده‌ایم.»
وی گفت: «سیاست ناتو در قبال روسیه همچنان تغییری نخواهد کرد. ما بر تلاش‌های خود به منظور بازدارندگی و دفاع از شرکای خود در واکنش به اقدامات متجاوزانه طرف روسی ادامه خواهیم داد.»  
این مقام ناتو یادآور شد که البته مقامات بروکسل آماده گفت‌وگوهای شفاف با مسکو، از جمله از طریق شورای روسیه-ناتو هستند.
سرگئی لاوروف روز گذشته اعلام کرد که روسیه در پاسخ به اخراج 8 دیپلمات روسی از بروکسل، علاوه بر متوقف کردن فعالیت دفتر نمایندگی نظامی ناتو در مسکو، دفتر اطلاعاتی این پیمان مستقر در سفارت بلژیک را نیز تعطیل می‌کند. به گفته وی، این اقدام تا تاریخ اول ماه نوامبر (10 آبان ماه) یا کمی دیرتر تحقق خواهد یافت.
مقامات پارلمانی روسیه تصمیم مسکو را پایان منطقی تیرگی روابط دوجانبه می‌دانند
"لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه در این رابطه تأکید کرد که تدابیر اتخاذ شده از سوی مقامات مسکو در پاسخ به اخراج دیپلمات‌های روسی از مقر ناتو، اقدامی کاملاً متناسب است، چرا که پیمان آتلانتیشک شمالی مواضع غیرسازنده‌ای در برخورد با روسیه در پیش گرفته و ادعای مقامات بروکسل درباره تمایل برای مذاکره با مسکو نیز با اقدامات آنها مغایرت دارد.
"آلکسی پوشکوف" عضو ارشد کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که تصمیم مسکو برای متوقف کردن برخی فعالیت‌های ناتو در روسیه، پایان منطقی این مرحله از روابط دوجانبه است که دائماً در حال تخریب شدن است.  به گفته این سناتور، این مسئله قبل از هر چیز به خط مشی تنش زای مقامات بروکسل و عدم تمایل آنها برای بررسی جدی مشکلات موجود در عرصه مشارکت دوجانبه مربوط می‌شود.
پوشکوف افزود: «در شرایطی که سال‌هاست هیچ گفتگوی سیاسی و نظامی بین روسیه و ناتو وجود نداشته و نمایندگان بلندپایه روسی در بروکسل حضور ندارند و شورای روسیه-ناتو دیگر فعالیت ندارد، تصمیم گیری برای عدم فعالیت دفاتر نمایندگی ناتو در مسکو، اقدامی درست و قانونی است.»
این سناتور روس افزود، فعالیت شورای روسیه-ناتو در سالهای 2015 و 2016 عملاً به بن‌بست رسیده بود، ولی وجود رسمی آن به رهبران ناتو اجازه می‌داد تا از گفت‌وگو با روسیه حمایت کنند، در حالی که چنین تماس‌هایی وجود نداشت.  
 
 


کد مطلب: 24463

آدرس مطلب :
https://www.ccsi.ir//fa/news/24463/واکنش-بروکسل-تصمیم-روسیه-درباره-تعطیلی-دفاتر-ناتو-مسکو

قفقاز
  https://www.ccsi.ir/