کد مطلب : 21340
دبیر حزب حاکم قزاقستان از جایگاه خود کناره‌گیری کرد
سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۱
دبیر حزب حاکم قزاقستان از جایگاه خود کناره‌گیری کرد
تامارا دویسنوا دبیر حزب حاکم نور اوتان قزاقستان که فعالیت ویژه‌ای در پیروزی انتخاباتی توکایف داشت، با انتصاب جدید از سمت خود در دبیری حزب کناره‌گیری کرد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، تامارا دویسنوا، پست خود به عنوان دبیر حزب حاکم نور اوتان را در ارتباط با حکم انتصاب جدیدش ترک کرد.
به گفته باورژان بایبک، معاون رئیس این حزب، دویسنوا مشارکت ویژه‌ای در برنامه‌های انتخاباتی اخیر در حزب داشت و ابتکارات اجتماعی وی با هدف ارتقاء رفاه و بهبود شرایط شهروندان صورت گرفته است که موجب ارتقاء جایگاه او و انتصابش در سمت جدید شده است. وی همچنین با تقدیر از دبیر سابق حزب، برای وی در جایگاه جدیدش آرزوی موفقیت کرده است.
دویسنوا پیش از این در فوریه 2018 به عنوان دبیر حزب نور اوتان منصوب شده بود.
گفتنی است حزب حاکم «دموکراتیک خلق نور اوتان» با بیش از 700 هزار عضو، بزرگ‌ترین حزب کشور به حساب می‌آید. نخستین رئیس این حزب عسکر میرزااحمداف بود. با این حال از سال 2007 نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری وقت قزاقستان شخصا ریاست این حزب را بر عهده گرفت و همچنان نیز عهده‌دار این جایگاه است. هسته اولیه این حزب در سال 1999 با ائتلاف سه گروه سیاسی حامی دولت از جمله انجمن مردمی قزاقستان، جنبش لیبرال قزاقستان و جنبش «برای قزاقستان- 2030» تشکیل یافت. در سال 2004 نخستین پیروزی غالب این حزب با کسب 60 درصد آراء در انتخابات پارلمانی به دست آمد. با این حال این رقم در سال 2007 به 88.4 درصد و در سال‌های 2012 و 2016 نیز به ترتیب 80 و 82 درصد رسید. در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز با حضور نورسلطان نظربایف، این حزب توانسته بود در سال‌های 2011 و 2015 با آراء خیره‌کننده 95.5 و 97.7 درصدی پیروز انتخابات شود. انتخاباتی که سهم گزینه‌های مقابل نظربایف به 5 درصد هم نمی‌رسید.
در انتخابات اخیر که با استعفای نظربایف و نامزدی قاسم ژومارت توکایف در آن همراه شد نیز مجددا حزب نور اوتان توانست با کسب 70.7 درصد آراء، کاندیدای مورد نظر خود را راهی آکوردا کند.
 
 
Share/Save/Bookmark