کد مطلب : 19064
قزاقستان پای آمریکا را به خزر باز کرد
چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
به گزارش ایرنا یه نقل ازخبرگزاری خزر مستقر در باکو روز سه شنبه در گزارشی از آستانه اعلام کرد که پارلمان قزاقستان توافقنامه سپتامبر (شهریور) گذشته دولت این کشور با آمریکا برای انتقال تجهیزات و تدارکات نظامی سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به این منطقه را تصویب کرد.
 
براساس این مصوبه مجلس سنای قزاقستان، دولت قزاقستان بنادر 'کوریک' و 'آق تاو' خود را در ساحل دریای خزر در اختیار دولت آمریکا قرار می دهد تا این کشور بتواند تجهیزات و بارهای نطامی خود و در واقع ناتو را با استفاده از آنها به افغانستان منتقل کند.
دولت آمریکا سال ها بود که به سبب مخاطره آمیز بودن مسیر انتقال تجهیزات نظامی از پاکستان به افغانستان، این مسیر را برای هدف خود برگزیده بود و اگر چه از سال 2013 مذاکرات در این زمینه را آغاز کرده بود اما 8 ماه قبل در 30 شهرویور 1396 موفق شد قراردادی را با دولت قزاقستان در این خصوص امضاء کرده و پارلمان آن کشور پنجشنبه گذشته با افزودن الحاقیه ای به آن قرارداد، سرانجام امروز آن را تصویب کرد.
بر اساس توافق‌ صورت گرفته آمریکا می‌تواند تجهیزات تدارکاتی ناتو را با عبور از خاک آذربایجان و مسیر دریایی خزر به این دو بندر قزاقستان منتقل کرده و از آنجا با کمک راه آهن قزاقستان و کشور محصور به خشکی ازبکستان آنها را وارد افغانستان کند.
ناگفته نماند که ناتو نیز در سال 2010 قرارداد مشابهی با دولت قزاقستان امضاء کرده بود و قرارداد فعلی اصلاح شده و مکمل آن به حساب می آید و به نوعی عامل گسترش حوزه و تقویت شبکه فعالیت ناتو در آسیای مرکزی و قفقاز به حساب می آید.
البته پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دیداری که با نورسلطان نظربایف داشت، سعی کرده بود با ترغیب او برای گسترش شبکه راه آهن آن کشور به سوی افغانستان، او را به پیگیری این طرح تشویق کند
 
 
Share/Save/Bookmark