کد مطلب : 23744
تمدید حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۷
تمدید حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی
پارلمان ترکیه در جلسه‌ای با درخواست رئیس‌جمهوری درباره تمدید حضور نیروهای نظامی این کشور در ترکیه به مدت ۱۸ ماه موافقت کرد، این در حالی است که آنکارا به صورت قوی از دولت وفاق ملی در طرابلس حمایت می‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل ازخبرگزاری آناتولی، لایحه ریاست جمهوری برای تمدید ۱۸ ماهه مدت حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی در مجلس این کشور مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
این مصوبه در پاسخ به درخواست ریاست‌جمهوری در ۱۲ ماه جاری میلادی برای تمدید اختیارات دولت در اعزام نیروهای نظامی به لیبی به مدت ۱۸ ماه دیگر انجام گرفت.
پس از تائید و شناسایی رسمی دولت وفاق ملی لیبی درسال ۲۰۱۵ توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، حملات شبه‌نظامیان به رهبری خلیفه حفتر نیز آغاز شد.
بر این اساس ترکیه نخستین کشوری است که بنا به دعوت دولت مشروع لیبی به حمایت از این کشور در مقابل حملات مذکور شتافت.
ترکیه با رویکرد «لیبی متعلق به لیبایی‌هاست» برای برقراری تمامیت ارضی، اتحاد سیاسی، صلح و آرامش در این کشور دست یاری‌اش را به دولت و مردم این کشور دراز کرد.
دراین زمینه نیروهای نظامی ترکیه فعالیت خود در زمینه آموزش نظامیان لیبی، مین‌روبی، ارائه کمک‌های بهداشتی و بشردوستانه و همچنین خدمات مستشاری به این نیروها را آغاز کردند. همچنین آموزش‌های نظامی به منظور تشکیل یک ارتش مدرن و منتظم در ۵ نقطه این کشور ادامه دارد.
از سوی دیگر، نیروهای مسلح ترکیه طبق مصوبه ۱۰ اکتبر ۲۰۰۱ به عنوان یکی از اعضای نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت «آیساف» و ناتو در افغاستان حضور دارند.
طبق توافق‌نامه‌ای میان کشورهای عضو ناتو و دولت افغانستان در سال ۲۰۱۴، نیروی‌های «آموزش، کمک، مشورت» در چارچوب ناتو در این کشور تشکیل شد.
 
 
Share/Save/Bookmark