کد مطلب : 21331
سفر کاری فدریکا موگرینی به ترکمنستان
دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵
سفر کاری فدریکا موگرینی به ترکمنستان
نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و معاون رئیس کمیسیون اروپا برای سفری کاری به عشق آباد پایتخت ترکمنستان سفر کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، وزارت امور خارجه ترکمنستان از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به این کشور خبر داد.
این هیئت اروپایی با گلشاد ممدووا رئیس پارلمان ترکمنستان، معاون نخست وزیر و رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو خواهد کرد.
یک منبع نزدیک به هیئت اروپایی اعلام کرد که دو طرف قرار است درباره مسائل مربوط به بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ترکمنستان بحث و تبادل نظر کنند. هم چنین بروکسل به پروژه انتقال منابع انرژی هیدروکربن ترکمنستان به بازار انرژی اتحادیه اروپا تمایل دارد.
در سال 2011 اتحادیه اروپا حکمی را به منظور آغاز مذاکرات برای امضای موافقتنامه‌ای بین این اتحادیه و آذربایجان و ترکمنستان برای احداث خط لوله ترانس خزر تصویب کرده بود.
موافقتنامه خط لوله ترانس خزر بستر لازم را برای ساخت و ساز یک خط لوله از زیر دریای خزر که ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان متصل می‌سازد، فراهم می‌آورد.  احداث این خط لوله همچنین می‌تواند انتقال منابع گاز آسیای مرکزی به اروپا را نیز تسهیل نماید.
پس از امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در ماه آگوست سال 2018 در آکتائو، بر اساس بند 14 این توافقنامه کشورهای ساحلی می‌توانند توافق دو جانبه‌ای را برای احداث خطوط لوله در بستر دریای خزر تنها با موافقت کشورهایی که خط لوله از حوزه آن‌ها می‌گذرد، صورت دهند. بر این اساس دیگر موافقت هر 5 کشور برای اجرای چنین پروژه‌هایی نیاز نیست. در همین راستا ترکمنستان و جمهوری آذربایجان با مشارکت ترکیه و اتحادیه اروپا مذاکرات احداث خط لوله ترانس ‌خزر را آغاز کرده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark