کد مطلب : 21881
ابهام درطرح کاسا 1000 با اقدامات پاکستان
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴
ابهام درطرح کاسا 1000 با اقدامات پاکستان
کارشناس امور انرژی تاجیکستان معتقد است که درخواست اخیر دولت پاکستان برای اضافه کردن بند جدیدی به توافقنامه طرح کاسا 1000 این طرح را با ابهام رو به رو می کند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سایت اوستا، کمال الدین سراج الدین اف با اشاره به مواضع انتقادی مقامات انرژی پاکستان درباره طرح کاسا 1000 و زیرسوال بردن  اهمیت آن برای این کشور گفته است که باید تاجیکستان برای برطرف کردن این ابهام اقدام کند.
مقامات پاکستان مدعی شده اند که قیمت هرکیلووات ساعت برق خریداری شده از تاجیکستان و قرقیزستان با احتساب هزینه ساخت ایستگاه  فشار قوی در شهر پیشاوربه بیش از 9 سنت خواهد رسید که از نگاه  اقتصادی به نفع اسلام اباد  نیست.
از سوی دیگر در فصل سرما  تاجیکستان و قرقیزستان خود به برق نیاز دارند و نمی توانند به پاکستان برق منتقل کنند بنابراین امکان فعالیت خط کاسا 1000 در تمام سال فراهم  نمی شود.
این موضوعات سبب شده است که مقامات انرژی پاکستان در پی بازنگری درمتن سازشنامه طرح خط کاسا – 1000 برآیند.
از سوی دیگر در سال های اخیر، پاکستان با بهره برداری از ظرفیتهای جدید تولیدبرق ، انتقال آن ازطریق خط کاسا 1000 به  تاجیکستان و قرقیزستان را خواستار شده است.
کمال الدین سراج الدین اف پیشنهاد کرده است که باید تاجیکستان از نگاه اقتصادی مفید بودن طرح کاسا – 1000 را  ثابت کند واطمینان دهد که با بهره برداری از توربین های جدید  نیروگاه برق آبی راغون زمینه  انتقال برق به پاکستان در تمامی فصلهای سال فراهم خواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark