کد مطلب : 23933
بایدن روسیه را به حمله به غربی‌ها و تلاش برای تضعیف ناتو متهم کرد
شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
بایدن روسیه را به حمله به غربی‌ها و تلاش برای تضعیف ناتو متهم کرد
رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: روسیه همچنان به حمله به کشورهای غربی و تلاش برای تضعیف ناتو و "طرح اروپایی" ادامه می‌دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "جو بایدن" رئیس جمهوری آمریکا روسیه را به حملات به کشورهای غربی و همچنین تلاش برای تضعیف ناتو و "طرح اروپایی" متهم کرد. بایدن در سخنرانی خود رد کنفرانس امنیتی مونیخ که از طریق ارتباط ویدئویی در حال برگزاری است، گفت: «همه می‌دانند که روسیه تلاش می‌کند تا "طرح اروپایی" و اتحاد ما در پیمان ناتو را تضعیف کند و به همین دلیل دائماً، به جای انجام مذاکره با جامعه متحد فراآتلانتیکی، کشورهای دیگر را می‌ترساند.»
رئیس جمهوری آمریکا در عین حال تأکید کرد که مایل نیست جهان را به وضعیتی مشابه جنگ سرد تبدیل کند. به گفته وی، دولت جدید ایالات متحده جهانی را ترجیح می‌دهد که مسیر توسعه روابط بدون تهدید به استفاده از زور تعیین شود.  
جو بایدن ادامه داد: «ما نباید به دوره رقابت بین بلوک‌های تعیین شده در جهان که مشخصه دوره جنگ سرد بود، بازگردیم. البته آمریکا به ناتو و اصل پنجم توافقنامه واشنگتن پایبند خواهد ماند و این مسئله تضمین شده است که حمله به هر یک از اعضای ناتو، به منزله حمله به تمامی آنها محسوب می‌شود.
لازم به ذکر است که مقامات بلندپایه روس پیش از این هشدار داده بودند که روسیه و آمریکا در دوره ریاست جمهوری جو بایدن هم بعید است در خصوص اکثر مشکلات موجود در روابط دوجانبه به توافق دست یابند، ولی ادامه مذاکرات بین مسکو و واشنگتن ضروری است.
 
 
Share/Save/Bookmark