کد مطلب : 22358
طرح‌های ترکیه‌ در رأس‌العین برای تحکیم اشغال‌گری‌اش در شمال سوریه
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۹
طرح‌های ترکیه‌ در رأس‌العین برای تحکیم اشغال‌گری‌اش در شمال سوریه
پس از گذشت بیش از ۱۰۰ روز از اشغال‌ مناطق میان تل‌ابیض و رأس‌العین به طول ۱۳۰ کیلومتر و عمق بیش از ۳۰ کیلومتر توسط ارتش ترکیه و گروه‌های مسلح سوری هم‌پیمانش، آنکارا و شورای محلی تحت حمایت این کشور شروع به اتخاذ اقداماتی برای تحکیم اشغال این مناطق کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت المیادین، در همین راستا شوراهای محلی که ترکیه آنها را تشکیل داده، اقدامات مختلفی از قبیل ارائه خدماتی چون آموزش در مناطق میان تل‌ابیض و رأس‌العین را شروع کرده‌اند.
با وجودی که در پی تخریب بیشتر این مناطق در اثر حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه در ماه اکتبر، شوراهای محلی تاکنون نتوانسته‌اند خدمات عمومی مانند نظافت و حفاظت از شبکه‌های آبی، برقی و ارتباطات را در مناطق مذکور ارائه دهند اما از طریق بازگشایی مدارس در مناطق اشغال شده، توجه جدی به احیای جنبه آموزشی نشان می‌دهند.
منابع محلی به المیادین گفتند، شورای محلی شهر رأس‌العین پس از اینکه برنامه درسی دانش‌آموزان از مقطع اول تا ششم ابتدایی را تدوین کرد، از طریق اداره آموزش و پرورش این شورا به بازگشایی چندین مدرسه در رأس‌العین و حومه‌های آن تا تل‌ابیض اقدام کرد.
به گفته این منابع، تعداد محدودی از مدارس بازگشایی شده و شورای محلی تا زمان تعیین معلم‌ها و کادر اداری برای تأمین کلیه نیازهای مدارس منطقه، کارمندانی را به عنوان معلم برای انجام امور اداری و آموزشی مدارس در نظر گرفته‌ است.
منابع می‌گویند، اهالی به مدارس افتتاح شده روی خوشی نشان نداده وفرزندان خود را برای تحصیل نمی‌فرستند زیرا فایده تحصیل با برنامه‌های درسی ناشناخته را باور ندارند. بومی‌های این منطقه می‌گویند، این برنامه‌ها ضعیف و نامشخص هستند و دانش‌آموز از تحصیل آنها سودی نمی‌برد.
منابع مذکور ادامه دادند، همین برنامه‌های درسی در جرابلس، الباب، اعزاز و عفرین هم که ترکیه از سه سال پیش آنها را اشغال‌ کرده، اجرایی می‌شوند.
طبق عکس‌ها و تصاویری کتاب‌هایی که سایت خبری المیادین دریافت کرده، روی همه آنها این عبارت نوشته شده است: اداره کل آموزش و پرورش "مدی الحیاة" حامی پروژه چاپ و توزیع کتاب‌های درسی دانش آموزان سوری از حمایت بنیاد "معارف" ترکیه از تلاش‌ها در روند بررسی و تسهیل چاپ این کتاب تشکر و قدردانی می‌کند.
شورای محلی شهر رأس‌العین سیزدهم ماه نوامبر آزمونی برای تعیین نزدیک به ۸۰۰ معلم و نیروی اداری در این شهر و حومه‌های آن برگزار کرده بود. آزمون‌ها در سه مرکز رأس‌العین یعنی دو مدرسه العزیزیه و العفاف واقع در این شهر و مدرسه الامام در منطقه جیلان پنار در جنوب ترکیه هم‌مرز با رأس‌العین برگزار شد و طبق اعلام شورای محلی این شهر حقوق حدود ۱۲۰ دلاری در نظر گرفته شد که ماهانه به همه معلم‌ها پرداخت می‌شود.
در استان حسکه سوریه هم که به طور مشترک تحت کنترل ارتش سوریه، نیروهای سوریه دموکراتیک و ارتش‌ آزاد تحت حمایت ترکیه قرار دارد، سه نوع برنامه درسی یعنی برنامه دولت دمشق، اداره خودمختار کُردها و برنامه درسی شورای محلی تحت حمایت ترکیه جریان دارد.
 
 
Share/Save/Bookmark